Muzeum na kółkach odwiedziło Chorzele.

W piątek 13 kwietnia 2018r. w Chorzelach  wystartował projekt pod nazwą „Muzeum na kółkach”, czyli mobilny fragmencik zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wizyta ma potrwać do niedzieli, 15 kwietnia.

Przez cały piątek wystawę odwiedziło kilkadziesiąt osób, jeśli nie kilkaset. Ale to była tylko jedna część pracowitego dnia. Jeszcze przed południem w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Chorzelach rozpoczęły się warsztaty dla dzieci i młodzieży z Chorzel i Przasnysza. W zajęciach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Chorzel oraz Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu. Łącznie trwały grubo ponad 4 godziny, ale uczestnicy się nie zawiedli.

Jednak najważniejsze było zaplanowane na popołudnie. O godzinie 18.00 rozpoczął się wykład „Cienie dawnych dni…” przygotowany przez dra Radosława Waleszczaka, dyrektora LO im. KEN, a zarazem autora pierwszej monografii historycznej Chorzel.

Niemal godzinna prelekcja wywołała duże wrażenie na publice. Podobnie zresztą, jak prezentacja fragmentów filmu „Powrót do Heimkehr”, w którym znalazły się wypowiedzi ostatniego żydowskiego mieszkańca Chorzel, Dawida Fiszerunga.

Czas podczas mijał jak szalony. Niemal dwugodzinne spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem uczestników i prelegentów piątkowego spotkania. Tym samym mogliśmy odtrąbić sukces pierwszego dnia wizyty „Muzeum na kółkach” w Chorzelach!!!

Dziś, w sobotę, odwiedzających czeka wieczór z kulturą żydowską „Przy szabasowych świecach”.

Źródło TPCh

Skomentuj artykuł

avatar