Muzeum Historyczne opowie losy I wojny światowej na ziemi przasnyskiej.

28 lipca w rocznicę wybuchu I wojny światowej, konfliktu, który zmienił Europę i cały świat, ujrzała światło część pierwszej infografiki przygotowanej przez Muzeum Historyczne w ramach zadania Przasnysz i okolice w latach 1914-1920. W ramach projektu powstanie 10 infografik dotyczących okresu I wojny światowej, które przybliżą działania wojenne na naszych terenach.

 

– Jest to pierwsza z serii 10 infografik. Są to pierwsze przygotowywane przez nasze muzeum i pierwsze infografiki historyczne, o których wiem, a które dotyczą ziemi przasnyskiej. W związku z tym, że jest to nowa dla nas forma, przy ich tworzeniu współpracujemy z doświadczonymi twórcami — wyjaśniła Monika Miłoszewska z Muzeum Historycznego w Przasnyszu.

Zadanie uzyskało dofinansowanie w ramach programu „Kultura w Sieci”. Jest to program wsparcia dla artystów, twórców oraz instytucji, które ze względu na trwającą epidemię, a wcześniej stan zagrożenia epidemicznego, nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie. Jego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line, jak również rozwój przestrzeni umożliwiającej odbiorcom kultury korzystanie z jej zasobów w sieci.

– Rezultatem zadania będzie stworzenie serii 10 infografik dotyczących walk w okolicach Przasnysza z okresu I wojny światowej, które umieszczone zostaną na stronie internetowej Muzeum Historycznego w Przasnyszu i profilu społecznościowym instytucji.  Infografiki zostaną przygotowane w wersjach polskiej, rosyjskiej i angielskiej. Wizualizacja danych dzięki swej atrakcyjności i dostępności staje się coraz popularniejszym środkiem zarówno popularyzacji jak i edukacji. Infografiki pozwolą prześledzić przebieg walk, poznać lokalnych bohaterów oraz skutki działań wojennych – mówi Monika Miłoszewska.

Ze względu na zamieszczanie infografik w sieci, będą do nich miały dostęp osoby posiadające dostęp do internetu niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania, również z innych miast. Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

M. Jabłońska


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments