Mocna Grupa w Chorzelach

Na tej scenie grali już uznani artyści polskiej sceny muzycznej. Było poetycko, było nastrojowo, ale tak jeszcze nie było. W pierwszą sobotę czerwca do Chorzel zawita Grupa MoCarta, czyli najmniej poważna grupa w Polsce grająca muzykę poważną.

Kwartet smyczkowy, który będzie miał okazję zagrać w Chorzelach, to jedna z najbardziej charakterystycznych grup kabaretowych w Polsce. Ale ich żarty nie opierają się na płytkim humorze rodem z tanich komedii amerykańskich. Od ponad dwudziestu lat grupa ta bawi widzów na całym świecie inteligentną zabawą z muzyką klasyczną.

Wszyscy członkowie Grupy ukończyli poważne szkoły muzyczne i początkowo wiązali swoją przyszłość z występami w orkiestrach kameralnych, operowych czy teatralnych. Życie jednak pokazało, że można wspaniale realizować swoje talenty, niekoniecznie przyjmując surową minę wiolonczelisty czy skrzypka. Dlatego każdy z czterech panów występujących w Grupie MoCarta w równym stopniu potrafi rozbawić publikę.

Jedną z najbardziej charakterystycznych postaci jest Filip Jaślar, uznawany za pierwsze skrzypce Grupy MoCarta. Pan Filip co środę da się słyszeć w radiowej Trójce, w której występuje jako jeden z satyryków komentujących bieżące sprawy naszych rodaków. I zwykle czyni to z nieodłącznym instrumentem, czyli skrzypcami. Filip Jaślar słynie z ciętej riposty, którą popisuje się podczas swoich wejść antenowych w radiu. On też często występuje w roli narratora skeczów, przedstawianych przez cały zespół. Potrafi jednym niewinnym słowem doprowadzić do łez liczną publikę zgromadzoną na salach koncertowych całego świata.

A faktycznie, w ciągu dwóch dekad Grupa MoCarta zwiedziła dosłownie cały świat. Koncertowała na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Do tej pory panowie kilkanaście razy zdążyli okrążyć równik ziemski. Dlatego tym ważniejsza staje się informacja, że w drodze pomiędzy Francją i Kanadą członkowie zespołu zdążą odwiedzić niewielkie Chorzele.

Na północ Mazowsza zaprosiło ich Towarzystwo Przyjaciół Chorzel. Ta organizacja pozarządowa od czterech już lat prowadzi swoją wiosenno-letnią scenę muzyczną, na którą zaprasza wybitnych artystów grających raczej na przekór trendom dominującym w kraju. W poprzednich latach na zaproszenie TPCh grali tu: Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka i Adam Nowak z zespołem Raz, Dwa, Trzy. Grupa MoCarta wpisuje się więc w taki deseń muzycznych imprez.

Koncert odbędzie się na świeżym powietrzu, będzie jednak biletowany. Tylko w ten sposób organizatorzy są w stanie sprosta wymaganiom zapraszanych gwiazd. Za każdym razem jednak koncert nie ma charakteru komercyjnego – chodzi po prostu o to, by móc zapłacić za występ zaproszonego zespołu, a jednocześnie umożliwić uczestnictwo w takim projekcie jak największej grupy ludzi. Cena biletu wynosi 40 zł, a wejściówkę można zamówić telefonicznie (697 914 259).

Kto już bywał na imprezach TPCh, ten wie, że klimat towarzyszący występom jest wyjątkowy. Kto zaś jeszcze nie był – może to uczynić już 3 czerwca. Początek – godzina 20.30.

TPCh

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments