Mikrorachunek podatkowy – masz czas do końca roku.

Od 1 stycznia 2020 roku w życie wchodzi mikrorachunek podatkowy, czyli tzw. indywidualny rachunek podatkowy, służący do wpłat PIT, CIT i VAT. Jego celem będzie dostarczanie wpłat podatkowych. Mikrorachunek trzeba założyć do końca 2019 roku.

Jak informuje Strefa Biznesu od Nowego Roku każdy przedsiębiorca oraz osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej będzie musiała dokonywać przelewów z tytułu podatków PIT, CIT i VAT na swój indywidualny mikrorachunek, zamiast na rachunki bankowe właściwego urzędu skarbowego, które będą aktywne jedynie do końca 2019 roku. Przedsiębiorcy posiadają już indywidualny rachunek do przelewów z tytułu ZUS, więc będzie to kolejne konto, o którym trzeba będzie pamiętać, a które ma odciążyć służby fiskalne.

Jak wygenerować mikrorachunek podatkowy

Założenie mikrorachunku podatkowego jest bardzo proste. Można to zrobić w trzech krokach:

  • wejdź na stronę WWW ministerstwa finansów – www.podatki.gov.pl
  • kliknij pole „GENERUJ”,
  • podać swój PESEL jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej i nie jesteśmy podatnikami VAT,
  • każdy inny przypadek wymaga podania numeru NIP.

Mikrorachunek podatkowy można wyrobić także w dowolnym urzędzie skarbowym.

Co ważne, mikrorachunek podatkowy nie będzie zawierał historii wpłat. Docelowo zaksięgowanie wpłat będzie można sprawdzić, logując się na swój profil na Portalu Podatkowym, na którym podatnik będzie miał dostęp do swoich informacji podatkowych.


 

Źródło Strefa Biznesu
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzyś
Krzyś
1 rok temu

Nie ma wymogu wygenerowania go do końca 2019r.

Paap
Paap
1 rok temu
odpowiada  Krzyś

Racja. rachunek się tylko sprawdza, kiedykolwiek się chce i ile razy się chce. Ministerstwo niepotrzebnie to nazywa generowaniem i sieje przez to strach.