Mieszkańcy ostrzegają! Kleszcze już atakują!

W kalendarzu jeszcze głęboka zima, ale nie oznacza to, że nie ma kleszczy. Te zwykle pojawiają się na przełomie marca i kwietnia. Czasem, gdy zima jest łagodna i ciepła (a takie mamy coraz częściej) kleszcze atakują już w lutym.

Wysokie jak na styczeń i luty temperatury spowodowały, że kleszcze uznały, że wiosna nadeszła i zaczęły być aktywne. Jak informuje Sanepid, nie jest to zjawisko nietypowe.

Jedna z naszych czytelniczek powiadomiła nas, że sezon na kleszcze właśnie się rozpoczął. Po spacerze z psem, który biegał w zaroślach, na jego łapie odkryła opitego pajęczaka.

– Wściec się można. Dopiero druga dekada lutego, a one już są. Zastanawiam się jak to możliwe, przecież jest zima?! – pyta zdenerwowana właścicielka psa.

Jak dowiedzieliśmy się Sanepidzie, wzmożenie aktywności kleszczy jest spowodowane wzrostem temperatury. Ich aktywność rozpoczyna się zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia, kiedy gleba osiąga temperaturę od 5 do 7o C, ale pajęczaki nie patrzą w kalendarz.

– Kleszcze aktywnie poszukują żywicieli, najintensywniej wiosną i jesienią, w porze przedpołudniowej i przedwieczornej. Łagodna zima sprzyja wysokiej rozrodczości i małej umieralności kleszczy, co powoduje zwiększenie tempa ich rozprzestrzeniania się, a ich liczba z roku na rok globalnie się zwiększa – czytamy w materiałach Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Te wieści nie napawają optymizmem, ponieważ nadzwyczaj łagodna zima niechybnie sprawi, że tegoroczna inwazja kleszczy będzie wyjątkowo liczna. Ich populację ograniczają jedynie zimy, podczas których temperatury spadają wiele kresek poniżej zera. Warto więc zadbać o zabezpieczenie swoich pupili oraz uważać na siebie. Możemy się jedynie pocieszać, że w Polsce żyje zaledwie około 19 gatunków kleszczy spośród 870 na świecie.

Jak chronić się przed kleszczami?

  • Na spacer należy założyć jasne ubranie – po powrocie łatwiej będzie zauważyć kleszcze na odzieży;
  • Najlepiej wybrać koszulę z długim rękawem, długie spodnie i kryte obuwie, utrudniające kleszczom dostęp do skóry (warto spryskać nogi repelentem, aby dodatkowo zniechęcić kleszcze);
  • Po powrocie ze spaceru konieczne jest sprawdzenie ubrania i usunięcie dostrzeżonych kleszczy;
  • Jeśli jest taka możliwość, warto wziąć prysznic, gdyż silny masaż gąbką może zmyć kleszcze, które nie wbiły się jeszcze w ciało;
  • Należy również zwracać szczególną uwagę na miejsca mniej widoczne, gdzie skóra jest delikatna: głowa (u dzieci), okolice uszu, pachy, doły łokciowe i podkolanowe, pępek, brzuch, pachwiny itp.;
  • Właściciele czworonogów powinni oglądać swoje zwierzęta po powrocie z każdego spaceru.

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
4 lat temu

Myślę że te warunki będą sprzyjać kleszczom długo w tym roku. No nic pozostaje się zabezpieczać, sprawdzać i tyle. Zeszły sezon używaliśmy sprayu i odstraszaczy Notick. A wy czego używacie na kleszcze?