Mieszkańcy alarmują! Plaga pluskiew na osiedlu Orlika w Przasnyszu!

Niepokojące głosy dotarły do nas wczoraj od mieszkańców osiedla Orlika w Przasnyszu. Narzekają oni na nagły wysyp pluskiew. Pasożyty pojawiły się nagle i strasznie uprzykrzają im codzienne życie.

Pluskwy to owady, które żyją w środowisku ludzkim. Chowają się w szczelinach, pęknięciach i w szparach, w łóżkach, meblach tapicerowanych, pod tapetami, najczęściej w pomieszczeniach gdzie gdzie się śpi. Potrafią być bardzo uciążliwe, ze względu na swoją aktywność w nocy. Żywią się krwią ssaków, a na poszukiwania ofiary wyruszają kiedy robi się wystarczająco ciemno. Ugryzienia pluskwy są charakterystyczne, zazwyczaj są to 3-4 ślady w linii lub w trójkącie. Często mylone są z ukąszeniami komara, pająka lub alergią np. na proszek.

Niestety w zdecydowanej większości przypadków oznacza to konieczność wezwania profesjonalnej pomocy. Czynności, które można wykonać we własnym zakresie, to przede wszystkim:

  • Wypranie ubrań (im więcej, tym lepiej) i innych materiałowych elementów (pościel, prześcieradła, zasłony, płaszcze, obrusy, poduszki itp.) w temp. minimum 50 stopni Celsjusza lub w profesjonalnej pralni.
  • Regularne, bardzo dokładne odkurzanie i czyszczenie całego mieszkania, a także wszystkich mebli, ze szczególnym uwzględnieniem obrazów, mebli tapicerowanych, łóżek, szaf i materaców. Po takim odkurzaniu dobrze jest wyrzucić worek z mieszkania lub do czasu usunięcia trzymać go w szczelnie zamkniętym worku na śmieci. Dokładnie odkurz i oczyść wszystkie przedmioty i meble, które znajdują się w okolicy łóżka. Czynność należy powtarzać do czasu pozbycia się problemu, minimum raz na tydzień.
  • Jeśli uda ci się kupić jakiś preparat na pluskwy, można spryskać nim gniazda, które znajdziesz, lub twarde elementy mebli, ze szczególną koncentracją na łączeniach twardych elementów i tapicerki. Nie nakładaj preparatu na elementy, z którymi masz bezpośredni kontakt, w tym na materace. Podobnie możesz postąpić ze wszystkimi listwami przypodłogowymi i różnego rodzaju szczelinami, które są w mieszkaniu. Trzeba jednak pamiętać, żeby omijać elementy elektryczne, i zawsze stosować się do zaleceń producenta danego preparatu.
fot. Czytelniczka

 

red.


 

Źródło bros.pl dom.wp.pl
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments