Miasto Przasnysz z panelami fotowoltaicznymi.

Miasto Przasnysz zamierza podążać drogą, którą od lat idą proekologiczne samorządy. W najbliższych latach miejskie budynki użyteczności publicznej zostaną wyposażone w panele fotowoltaiczne, co umożliwi im czerpanie energii z własnych źródeł, a miejskiej kasie zapewni oszczędności.

 

25 lutego Radni Rady Miejskiej w Przasnyszu podjęli uchwałę w sprawie działań burmistrza Przasnysza w zakresie instalacji ogniw fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Celem uchwały jest przypieczętowanie kierunku, który obrał burmistrz w zakresie ochrony środowiska i minimalizacji rosnących kosztów związanych z energią elektryczną. To także sposób na walkę z niekorzystnymi zmianami klimatu oraz zanieczyszczeniami, związanymi z emisją zanieczyszczeń do atmosfery, które są ogromnym problemem. Dzięki przyjęciu uchwały, zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w strukturze energetycznej naszego miasta stanie się antidotum na bolączki.

Uchwała ma znaczenie historyczne, ponieważ dzisiaj nie powinniśmy zastanawiać się „czy” montujemy ogniwa fotowoltaiczne, ale raczej „kiedy” będziemy je montowali. Nasze działanie wpisuje się w cele prawa unijnego, pozwoli także na optymalizację i tak rosnących kosztów energii elektrycznej. Uchwała nadaje ramy tej działalności, przypieczętowuje coroczne starania burmistrza o montaż odnawialnych źródeł energii. W tym roku planujemy wziąć na ten cel pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ pożyczka jest w 25 proc. umarzalna, a zaoszczędzone z tego tytułu środki samorząd przeznaczy na inne działania z zakresu ochrony środowiska. Oprocentowanie takiej pożyczki jest bardzo korzystne, ponieważ wynosi od 0,9 do 1,5 % stopy redyskonta weksli. Jak się uda, pierwsze ogniwa chcemy zamontować jeszcze w tym roku. Rozważamy różne budynki – wyjaśnia zastępca burmistrza Łukasz Machałowski.

Radości z podjętej uchwały nie kryje także przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Długokęcki. – Wszyscy Radni Rady Miejskiej w Przasnyszu byli zgodni, że w naszym Mieście zużywa się znaczne ilości energii elektrycznej. W wyniku konsensusu stwierdziliśmy, że zainwestowanie w fotowoltaikę nie tylko przyniesie korzyści  zanieczyszczonemu powietrzu, ale da również oszczędności budżetowi Miasta. Myślę, że jeśli chodzi o dobro Przasnysza to Rada Miejska jest zazwyczaj zgodna.

Liczymy, że w Przasnyszu zostanie zainicjowany duży program, który z powodzeniem realizuje np. Ciechanów, będący liderem projektu współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, dotyczącego Odnawialnych Źródeł Energii, na który pozyskano 8 milionów złotych. Umożliwiło to zainstalowanie paneli m.in. na 9 ciechanowskich budynkach użyteczności publicznej, w tym na obiektach oświatowych, krytej pływalni, ZWiK, ZKM i Państwowej Uczelni Zawodowej.

W kierunku odnawialnych źródeł energii odważnie zmierza także gmina Przasnysz, która w 2018 r. pozyskała niemal 5 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, dzięki któremu budynki prywatne i gminne zostaną wyposażone łącznie w 211 instalacji solarnych, 129 instalacji fotowoltaicznych oraz 81 pomp ciepła. Te ogromne fundusze to efekt skutecznego wniosku, napisanego przez gminę jeszcze w 2016 roku.

Liczymy, że dzięki uchwale Przasnysz podąży drogą wyznaczoną przez okoliczne samorządy i podejmie intensywne starania o sięgnięcie po fundusze zewnętrzne. Jest jeszcze za wcześnie, aby informować o koszcie pierwszej inwestycji, ponieważ ostateczny koszt poznamy najpewniej w wyniku wyłonienia wykonawcy w drodze przetargu. Nieoficjalnie wiadomo, że pierwszą placówką, która zyska panele będzie Szkoła Podstawowa nr 2.

M. Jabłońska


 

guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
10 miesięcy temu

A prezydęt tysiąclecia mówił, że wungla mamy na 200 lat i nikt w obcych językach nie będzie nam mówił, co mamy z nim zrobić.

#wyPAD2020

Edek
Edek
10 miesięcy temu

How dare you Marek! 🙂

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
10 miesięcy temu
odpowiada  Edek

Tak jakoś wyszło ?.
Polska potęgom jest energetycznom i basta!

Pod rządami dobrej zmiany doszło do tego, że wycena giełdowa największej spółki energetycznej z Czech jest wyższa niż (uwaga!) łączna wycena czterech największych polskich spółek energetycznych! Nieźle, co? Dalej idźmy w węgiel, udawajmy że nie ma problemu. Przecież globalne ocieplenie to ściema, nieprawdaż? A że w styczniu było 15 stopni na plusie? No coś, zdarza się.