Miasto Przasnysz upamiętniło Krystynę Grotkowską i Aleksandra Drwęckiego.

Sesja Rady Miasta z 28 lutego była sesją szczególną, uroczystą. Zapoczątkowała bowiem upamiętnianie ważnych dla życia Przasnysza postaci. Radni jednogłośnie zagłosowali za uczynieniem partonem jednej z miejskich ulic regionalisty Aleksandra Drwęckiego. Upamiętniono także drugą ważną dla regionu postać – Janinę Krystynę Grotkowską. Społeczniczkę uhonorowano tablicą, która została uroczyście odsłonięta w sali konferencyjnej miejskiego magistratu.

Najważniejszymi gośćmi uroczystości była rodzina Krystyny Grotkowskiej – córki Grażyna i Beata wraz z bliskimi. Towarzyszyły im władze Przasnysza, kierownicy jednostek organizacyjnych, przedstawiciele służb mundurowych, przewodniczący zarządów osiedli, zaproszeni goście oraz media. Największa sala urzędu miasta wypełniła się po brzegi.

Głos zabrała córka Krystyny Grotkowskiej – Pamięć o ważnych dla Przasnysza postaciach to cenna idea, bowiem budując przyszłość, warto pamiętać o przeszłości. To ważne, że pierwsza tabliczka poświęcona przasnyskim społecznikom upamiętnia naszą mamę, babcię i teściową Krystynę Grotkowską. Nam, bliskim towarzyszy dziś wzruszenie, tęsknota i duma – mówiła.

Laudację na cześć społeczniczki wygłosił przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Długokęcki, który przedstawił także jej życiorys.

Janina Krystyna Grotkowska była wolontariuszem od momentu przejścia na emeryturę, tzn. od 1991 roku. Nikt wówczas nie nazywał bezpłatnej pracy na rzecz innych ludzi i środowiska lokalnego wolontariatem. Najpierw w Radzie Osiedla zabiegała o ludzi samotnych i chorych, starając się o zaspokajanie ich potrzeb. Wspierała też ubogie rodziny. W każdą drugą niedzielę miesiąca można było zobaczyć ją pod kościołem z puszką w ręku, gdy zbierała datki dla ubogich dzieci ze swojego osiedla. Od 2003 roku przewodniczyła Zarządowi Rejonowemu Stowarzyszenia Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Przasnyszu. Całym sercem oddała się tej pracy, zabiegając o seniorów oraz ich uczestnictwo w życiu społecznym.  Dzięki jej działaniom przasnyscy seniorzy stają się jedną z najaktywniejszych grup społecznych.

Janina Krystyna Grotkowska córka Piotra Kisiela i Franciszki z domu Jarzyna urodziła się 1 sierpnia 1935 roku we wsi Budel. Od najmłodszych lat używała drugiego imienia Krystyna. W Łaskarzewie ukończyła szkołę gminną (wcześniej sześć klas w Izdebnie). W 1953 roku została absolwentką Technikum Rolniczego w Sobieszynie, gdzie uzyskała tytuł agrotechnika. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Przasnyszu. W latach 1957-1962 pracowała w Powiatowym Związku Kółek Rolniczych, następnie była kierownikiem skupu i poradnictwa rolniczego w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Przasnyszu. W roku 1964 została kierownikiem w Warszawskim Przedsiębiorstwie Nasiennym „Centrala Nasienna” Oddział Ciechanów, Ekspozytura Przasnysz: zorganizowała samodzielny Oddział w Przasnyszu.

Aktywność społeczna Pani Krystyny rozpoczęła się w bardzo młodym wieku. W latach:

1963 – 1970 była Radną Rady Narodowej w Warszawie

1974 – 1990 była Radną Miejskiej Rady Narodowej w Przasnyszu,

1973 – 2006 pełniła funkcję przewodniczącej Komitetu Obwodowego nr 4, Rady Osiedla i Zarządu Osiedla nr 5.

2003-2015 przewodniczyła Zarządowi Rejonowemu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Przasnyszu. Z wielkim zaangażowaniem zabiegała o poprawę warunków socjalno-bytowych emerytów oraz o uczestniczenie ich w życiu społecznym. Blisko współpracowała ze środowiskami twórczymi powiatu przasnyskiego. Brała aktywny udział w pracach Teatru Trzech Pokoleń przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. W roku 2015 była również członkinią Rady Seniorów Miasta Przasnysz.

Pani Krystyna za swoją pracę zawodową i społeczną uhonorowana była m.in.:

  • Srebrną Odznaką „Za zasługi dla województwa warszawskiego”
  • Odznaczeniem Tysiąclecia,
  • Odznaką „Zasłużony Pracownik Rolnictwa”,
  • Medalem 550-lecia Przasnysza,
  • Odznaką „Za zasługi dla województwa ostrołęckiego”,
  • Złotym Krzyżem Zasługi,
  • Odznaką „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego”,
  • Honorową Odznaką Ligi Kobiet,
  • Medalem 40-Lecia Polski Ludowej,
  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
  • Otrzymała statuetkę Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej „Przaśnika”.

W roku 2011 znalazła się wśród dziesięciorga finalistów konkursu „Barwy Wolontariatu” i 31 marca odebrała z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego wyróżnienie.

Wspólnie z mężem, Stanisławem Grotkowskim wychowała dwie córki Grażynę i Beatę. Doczekała się pięciorga wnucząt i dwóch prawnuczek.

– Niewysoka, skromna, lecz bardzo skuteczna i zaangażowana w swoich działaniach. Potrafiła zrobić dla swojego środowiska tak wiele dobrego. Najbardziej charakterystyczna postać Przasnysza, która nigdy się nie poddawała i działała do końca. Zawsze życzliwa, uśmiechnięta, pełna energii i charyzmy – taką panią Krysię zapamiętamy – podsumował przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Długokęcki.


M. Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments