MCSZ w Chorzelach – ostatnie szlify przed otwarciem. MCSZ w Przasnyszu – szanse na realizację rosną

Kompleks Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych w Chorzelach

Oficjalne otwarcie basenu w Chorzelach, jako elementu projektu Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych w Przasnyszu i Chorzelach jest zaplanowane na 1 września 2014 roku w ramach realizacji przedsięwzięcia „Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014”. Niemniej jednak, po zakończeniu ostatnich prac wykończeniowych, niezbędnych rozruchach i odbiorach wszystkich urządzeń obiekt będzie dostępny prawdopodobnie wcześniej,  o  czym  szczegółowo   będziemy  informować  na  bieżąco.  Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe i przygotowania do rozruchu.

Cały obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Począwszy od wejścia, bramek, a skończywszy na windzie dla niepełnosprawnych zamontowanej na basenie.

Obiekt w Chorzelach posiada pełnowymiarowy basen oraz szereg innych atrakcyjnych urządzeń rekreacyjnych i rehabilitacyjno – wypoczynkowych. Do dyspozycji najmłodszych jest mniejszy basen przystosowany do nauki pływania. Istotnym elementem obiektu i bardzo chętnie używanym przez dzieci jest zjeżdżalnia z basenem hamownym. W budynku znajduje się także spa, czyli specjalna wanna z hydromasażem, dwie sauny sucha i mokra,  podgrzewane ceramiczne leżaki do termo – masażu schorzeń korzonków nerwowych i kręgosłupa oraz słoneczna łąka do kąpieli w promieniach uv i opalania. Jest także duża, ponad dwustumetrowa aula wyposażona w ekran i sprzęt do projekcji. Aula jest przystosowana do organizacji wszelkiego rodzaju konferencji, prezentacji i wykładów, czy pokazów kinowych i multimedialnych, tańca i ćwiczeń fitness. Wszystko posadowiono na dębowej podłodze i wyposażono w system paneli wyciszających. Każde pomieszczenie ma zainstalowany system nagłośnieniowy, dzięki któremu uspokajająca muzyka będzie towarzyszyć nam w różnych miejscach, wyciszać i wprowadzać w dobry nastrój. Basen jest zbudowany ze stali nierdzewnej pokrytej fabrycznie antyseptycznym tworzywem w kolorze błękitnym. Technologia ta, jako jedyna jest obecnie dopuszczona na basenach olimpijskich. W Polsce system MYRTHA BLUE POINT jest stosowany od niedawna, dlatego żaden z sąsiednich basenów nie może z naszym konkurować pod względem łatwości utrzymania czystości.  Woda w basenach będzie filtrowana w środowisku silnego promieniowania UV, którego zadaniem jest zabicie wszelkich bakterii. Dzięki temu użycie chloru będzie minimalne, tylko dla dodatkowego zabezpieczenia. Podgrzewanie wody, w znacznej części zapewniać będą panele słoneczne. Basen połączony jest przeszklonym łącznikiem z halą sportową i wszystkimi chorzelskimi szkołami, LO, szkołami zawodowymi, gimnazjum i podstawówką. Na basenie można będzie korzystać z bufetu i sklepów. Towarzyszącym obiektem jest internat, w który oferuje  noclegi i całodniowe wyżywienie.

Na chorzelskiej pływalni zatrudnienie znajdzie kilkunastu pracowników. Będą to ratownicy – instruktorzy, konserwatorzy, technolodzy, kasjerzy, czy pracownicy obsługi.

W ofercie kompleksu, poza samym pływaniem znajdą się zajęcia rehabilitacyjne, hydromasaże, aerobik wodny, fitness, a sportowcy będą mogli organizować treningi na nowoczesnym sprzęcie, który także jest na wyposażeniu obiektu. Odbywać się będą także zajęcia rekreacyjne oraz nauka pływania przez wykwalifikowaną kadrę.

Z obiektu będzie mogła bezpłatnie korzystać młodzież szkolna oraz jej opiekunowie ze wszystkich gmin, które w ramach podpisanych umów będą finansowo wspierać jego utrzymanie, ale również dorośli i całe rodziny, dla których warunki odpłatności są ustalone przez Radę i Zarząd Powiatu. Oferta korzystania z Centrum zostanie skierowana również do lokalnych przedsiębiorców, którzy w ramach funduszy dla pracowników mogą wykupić im specjalne karnety. Cennik zawiera uchwała Zarządu Powiatu Przasnyskiego nr 23/2013 z 4 kwietnia 2013 roku.

Uchwała Zarządu Powiatu - cennik - kompleks MCSZ Chorzele-page-001

Kompleks Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych w Przasnyszu

Radni Powiatu Przasnyskiego marzą o skutecznym przeforsowani także drugiego projektu powiatowego dot. kompleksu przasnyskiego Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych.

Zarząd Powiatu rozpoczyna trzecią próbę. Projekt przasnyski jest elementem wniosku pod nową perspektywę finansową UE na lata 2014-2020 pod nazwą: „Terenowy Poligon Doświadczalno – Wdrożeniowy w Powiecie Przasnyskim”.

Pierwsze podejście w perspektywie 2004-2006 było prawie skuteczne. Zabrakło 0,01 pkt do otrzymania środków finansowych. Drugie podejście w perspektywie unijnej 2007-2013 też skończyło się tuż pod kreską. Projekt chorzelski miał więcej szczęścia, gdyż został złożony w program wiejski, gdzie otrzymał I miejsce w rankingu.

Kompleks przasnyski Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych, zawiera bogatszy program użytkowy. Składa się na niego: aquapark, hala sportowa z płytą sztucznego lodowiska, kręgielnia, komora do krioterapii, obiekt hotelowy z zapleczem socjalno-gastronomicznym, obiekty rehabilitacyjne, gabinety odnowy biologicznej, spa, sale fitness, siłownia, sale taneczne, sale konferencyjne, zagospodarowanie terenu otaczającego kompleks, w tym ciągi komunikacyjne, parkingi, elementy architektury, zieleni itp.; boisko sportowe z bieżnią okólną i bieżnią prostą do treningów sportowych oraz trybuną. Energię niezbędną do ogrzewania, zamrażania, oświetlenia i urządzeń technologicznych zapewnią panele słoneczne, bieżnia fotovoltaiczna, elektrownia solarna.

Kompleks w Przasnyszu będzie stanowił między innymi bazę pobytową dla studentów i naukowców. Korzystać z niej będą zarówno samorząd powiatowy, jak i samorządy gminne na takich samych zasadach, jak w przypadku basenu w Chorzelach. Oznacza to, że uczniowie wszystkich szkół oraz ich opiekunowie będą mieli wstęp bezpłatny. Dla pozostałych użytkowników warunki korzystania określi  Rada i Zarząd Powiatu identycznie, jak dla basenu w Chorzelach.

 Mazowieckie Centrum Sportów Zimowych-kompleks w Przasnyszu

Sławomir Czaplicki

Kierownik Referatu

Rozwoju Gospodarczego, Promocji

i Rynku Pracy

Rzecznik Prasowy


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments