Mazowieckie dożynki w Miętnem

Tegoroczne dożynki województwa mazowieckiego odbędą się na terenie Zespołu Szkół Rolniczych oraz Powiatowego Ośrodka Sportu w Miętnem koło Garwolina. W uroczystościach związanych z zakończeniem żniw weźmie udział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Największe święto rolników obfitować będzie w wiele atrakcji. Przed południem zaplanowano m.in. przemarsz korowodu pod przewodnictwem orkiestry dętej, uroczystą mszę oraz ceremoniał dożynkowy w wykonaniu Zespołu Ludowego z Gończyc. Jednym z najważniejszych elementów imprezy będzie prezentacja wieńców dożynkowych, wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Około godziny 16 rozpocznie się część folklorystyczno-rozrywkowa z licznymi koncertami. Ponadto, podczas dożynek będzie można obejrzeć wystawy sprzętu rolniczego, sztuki ludowej oraz stoisk gastronomicznych.

Dożynki są ludowym świętem połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Współcześnie obchodzone są zwykle w jedną z niedziel sierpnia lub września po zakończeniu żniw. Święto mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory i prośbą o pomyślność w przyszłym.


 

Rysunek1


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments