Lokalny rynek pracy

02.04.2014 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej uczestnicy projektu „Gotowi do startu… meta: PRACA brali udział w spotkaniu na temat lokalnego rynku pracy. Spotkanie i warsztaty poprowadziła Pani Beata Zielińska – doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Przasnyszu.

Stopa bezrobocia wśród młodych do 25 roku życia jest dwukrotnie wyższa od wskaźników dla całej populacji, spowodowane jest to brakiem doświadczenia zawodowego, brakiem dopasowania kompetencji do potrzeb pracodawców, brakiem rozbudowanej sieci społecznej, która pozwala znaleźć zatrudnienie.

Uczniowie poznali 10 zawodów najbardziej potrzebnych w Polsce. Zmiany istniejących na rynku pracy zawodów są powiązane z tendencjami społeczno – gospodarczymi Europy i świata.

Pani Beata przedstawiła rynek pracy jako miejsce gdzie odbywa się proces kupna oraz sprzedaży pracy. Towarem jest wykształcenie, umiejętności, dyspozycyjność i siła robocza. Kupujący to firmy, sprzedającymi są osoby poszukujące pracy.

Pośrednictwo pracy, szkolenia, usługi Eures (pomoc w znalezieniu zatrudnienia w krajach UE), dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, staże zawodowe, prace interwencyjne, ubezpieczenia zdrowotne – w tym wszystkim mogą pomóc Urzędy Pracy osobom bezrobotnym. Po części teoretycznej nastąpiła część praktyczna młodzi pracowali w grupach. Każda z nich przedstawiała różne aktywne metody poszukiwania pracy.

Spotkanie było też podsumowaniem cyklu szkoleń z zakresu rynku pracy, podczas których młodzież spotykała się z pracodawcami, przedsiębiorcami i doradcą zawodowym, poznała także narzędzie online pozwalające zbadać swój potencjał zawodowy.

Do połowy maja trwa kurs komputerowy „Cyfrowa sztafeta pokoleń”, gdzie wolontariusze uczniowie Szkół Ponadgimnazjalnych uczą osoby 50+ obsługi komputera, zdobywając pierwsze doświadczenia zawodowe.



Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments