LO KEN: KOLEJNE SPOTKANIA Z OBSERWACJAMI ASTRONOMICZNYMI

17. i 20. lutego br. uczniowie klas geograficznych uczestniczyli w spotkaniach z praktyczną astronomią, czyli obserwacjami nocnego nieba. Klasy Ii i Ig miały okazję podziwiać niebo, które zwłaszcza zimą prezentuje się bardzo okazale.

Na pierwszy ogień wycelowaliśmy teleskop w Wielką Mgławicę Oriona, odległą od naszego układu planetarnego o 400 parseków, czyli 1 300 lat świetlnych. To wielka chmura gazu, w której na oczach astronomów rodzi się 700 gwiazd. Część z nich już się wykształciła, jak tzw. Trapez Oriona, czyli układ 4 gwiazd położonych bardzo blisko siebie. Gołym okiem nie sposób ich zobaczyć.

Kolejnym obiektem był gazowy olbrzym, czyli Jowisz. Największa planeta Układu Słonecznego swoim blaskiem dorównuje najjaśniejszym gwiazdom. Dopiero jednak w teleskopie mogliśmy ujrzeć szczegóły jego powierzchni oraz słynne księżyce odkryte przez Galileusza. Są to Ganimedes, Io, Kallisto i Europa. Klasa Ii mogła zobaczyć po dwa księżyce po obu stronach planety a Ig wszystkie cztery po jednej stronie. Cóż, księżyce bardzo szybko obiegają Jowisza i po kilku godzinach ich układ na niebie jest już inny.

Na deser, w okularze teleskopu podziwialiśmy przepiękną otwartą gromadę gwiazd, czyli Plejady odległe od nas „zaledwie” o 440 lat świetlnych. Tworzą ją bardzo młode gwiazdy, bo liczące tylko 100 mln lat…. To naprawdę niewiele. Słońce liczy sobie 5 miliardów lat…

Najbliższe obserwacje odbędą na dziedzińcu naszej szkoły podczas dnia. Jeśli pogoda dopisze, będziemy mogli podziwiać rzadkie zjawisko, czyli częściowe zaćmienie Słońca. Dojdzie do niego 20 marca tego roku. Księżyc zasłoni około 75 % tarczy słonecznej a maksymalna faza nastąpi o godzinie 9:55 UTC…

Zapraszamy wszystkich miłośników zjawisk przyrodniczych!


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments