LO KEN: KOLEJNA WYPRAWA PO EUROPIE

W dniach 9-17. czerwca odbyła się kolejna z corocznych wypraw naszych uczniów po krajach Europy. Tym razem wybór padł na kolebkę europejskiej cywilizacji, czyli Grecję. Gorący śródziemnomorski klimat, ciepłe, zachęcające do kąpieli Morze Egejskie, wspaniałe zabytki starożytności spowodowały, że po dwóch latach od ostatniej „greckiej” wyprawy wróciliśmy na południe Europy.

Po długiej, ponad 30-godzinnej podróży dotarliśmy na Riwierę Olimpijską, która była naszą bazą wypadową po antycznej Grecji.

Zabytki wywarły na nas duże wrażenie. Nie może to dziwić, skoro każdy historyczny podręcznik zaopatrzony jest w fotografie Partenonu, Teatru Dionizosa czy greckiej Agory. Wspaniałościom Aten i starożytnego Koryntu towarzyszył nam prawie 40-stopniowy upał… Cóż, podzwrotnikowa strefa klimatyczna pokazała nam swoje oblicze. Ale zwiedzanie przeplataliśmy kąpielą w Zatokach Termajskiej i Sarońskiej Morza Egejskiego, co pozwalało na regenerację sił i podbój innych cudów Grecji. A do tych bez wątpienia należą Meteory, czyli prawosławne klasztory „zawieszone” na skałach. Patrząc na te budowle wszyscy zastanawiali się „jak oni to zbudowali”? Podobne wrażenie sprawił Kanał Koryncki, którego niemal pionowe ściany mają wysokość 80 metrów. Z kolei w Salonikach, będących stolicą greckiej Macedonii mogliśmy podziwiać Plac Arystotelesa, rzymskie forum czy Katedrę Św. Dymitra.

Na koniec wycieczki, odwiedziliśmy stolicę Węgier – Budapeszt. Wspaniały budynek Parlamentu, Bazylika Św. Stefana czy plac Bohaterów wynagrodziły nam kolejną długą podróż z Grecji przez Macedonię i Serbię. Przy okazji podróży przez te kraje mogliśmy przekonać się, jakim dobrodziejstwem dla Polski jest przynależność do Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Kontrole na granicy serbskiej i macedońskiej przypominały nam nie tak odległe czasy w naszym kraju….

Marek Rozicki


Może ci się spodobać również
Komentarze
Loading...