Listopadowa kultura w gminnych szkołach

Choć listopad jest nazywany powszechnie najbardziej ponurym miesiącem w roku, może też być nader inspirujący. Dowiedli tego uczniowie ze szkół w naszej gminie, którzy przygotowali szereg ciekawych wydarzeń kulturalnych – także z listopadem w tle.

Młodzież z drugiej klasy gimnazjum Zespołu Szkół w Bogatem, zainspirowana twórczością Adama Mickiewicza, przygotowała samodzielnie inscenizację II części „Dziadów”. Uczniowie pod kierunkiem swojej polonistki Edyty Wilgi opracowali tekst, scenografię, kostiumy i zaprezentowali własną interpretację dramatu.

Na scenie pojawiły się więc błąkające dusze, a Guślarz wysłuchiwał ich życzeń i historii życia. Widzowie mieli z kolei okazję poznać stary zwyczaj odprawiania guseł przygotowywanych w listopadowy dzień zaduszny. Nie mogło zabraknąć też najsłynniejszej frazy z tego utworu: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…”.

Z kolei w Szkole Podstawowej im. mjra Henryka Sucharskiego w Nowej Krępie przygotowano ciekawe wydarzenie literackie związane z najsłynniejszymi baśniami. A wszystko to zapoczątkował zakup nowych książek do szkolnej biblioteki.

Stało się tak dzięki projektowi „Książki naszych marzeń”, w którym wzięła udział szkoła. Najpierw przedstawiciele poszczególnych klas wybrali książki, które chętnie będą czytać. Na tej podstawie dokonano niezbędnych zakupów. Następnie uczniowie z klas I-III wzięli udział w konkursie czytelniczym „W świecie baśni”. Jednocześnie udało się zorganizować prawdziwą rewię mody bajkowej – uczniowie mieli okazję zaprezentować postaci ze swoich ulubionych baśni. Oczywiście w odpowiednio dobranych strojach. Całość zwieńczyła zaś wspólna zabawa.


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments