Linia kolejowa Zegrze – Przasnysz w II etapie programu Kolej +.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły ocenę formalną wniosków zgłoszonych do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej + do 2028 roku. 79 zgłoszonych propozycji spełnia kryteria i cele Programu i może być zakwalifikowanych do II etapu naboru. Wśród nich znalazł się projekt utworzenia linii kolejowej Zegrze-Przasnysz.

 

– Właśnie otrzymaliśmy informację od PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., że Projekt „Budowa linii kolejowej Zegrze-Przasnysz, jako realizacja szlaku „Kolej Północnego Mazowsza” uzyskał pozytywną oceną formalną i został zakwalifikowany do II etapu naboru w ramach Programu „Kolej+”. W imieniu grupy samorządów, które podpisały porozumienie w tej sprawie wniosek złożyło Miasto i Gmina Serock, które jest liderem. Do porozumienia przystąpiły m.in. Powiat Przasnyski, Miasto Przasnysz, Gmina Przasnysz, a także wiele samorządów z kilku powiatów Północnego Mazowsza – poinformował Powiat Przasnyski.

Teraz zadaniem samorządów, których projekty przeszły do drugiego etapu, będzie m.in. opracowanie wstępnych studiów planistyczno – prognostycznych projektów zwiększających dostępności do kolei. Samorządy będą miały na to 12 miesięcy.

Aby wypracować jednolity standard koncepcji, samorządy będą pracowały na udostępnionych przez PLK dokumentach przetargowych dla inwestycji punktowych lub liniowych.

Ponadto wnioskodawcy pozyskają niezbędne dokumenty, opinie oraz wnioski z konsultacji społecznych. Istotne będzie także przedłożenie dokumentu potwierdzającego zabezpieczenie finansowania minimum 15-proc. wartości inwestycji oraz deklaracji właściwego organizatora przewozów odnośnie uruchomienia i finansowania przewozów min. 4 pary pociągów przez 5 lat.

Po tym etapie projekty będą podlegały ocenie wielokryterialnej, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej projektów i kwalifikacja ich do realizacji w Programie Kolej Plus.

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku.  Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury Program jest wart 6,6 mld zł, w tym 5,6 mld zł stanowią środki Budżetu Państwa i ok. 1 mld środki jednostek samorządu terytorialnego.

 

ren


 

guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 miesiąc temu

Ludzie czekają na usprawnienie komunikacji, region Przasnysz-maków nie posiadał gazu ziemnego

Konrad
Konrad
1 miesiąc temu

Miesięczny do Wawy już można kupować???

Barnabesku
Barnabesku
1 miesiąc temu
odpowiada  Konrad

Póki co śmiało z Ciechanowa, mają też dużo miejsca na auta więc śmiało można rano zostawić.

Przasnyszanka
Przasnyszanka
1 miesiąc temu
odpowiada  Konrad

Za jakieś 34 lata uruchomią przedsprzedaż 🙂

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

79 projektów, 6,6 mld zł. Trochę ponad 80 mln średnio na projekt…
Linia z Przasnysza do Zegrza do minimum 3 mld zł. A więc powoła wielkiego, pisowskiego programu…

Konrad
Konrad
1 miesiąc temu

Zaraz 20

Zygmunt
Zygmunt
1 miesiąc temu

Dla porównania rewitalizacja trasy Szczytno-Ostrołęka na odcinku Chorzele-Ostrołęka to koszt ok. 200 mln, która jest w trakcie prac. To za 80 mln i to nowej trasy to jaki odcinek można zrobić 10 km? Za te pieniądze to wiele się nie zrobi.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
odpowiada  Zygmunt

No się nie zrobi. Ale ważne że pelikany takie jak Konrad łykają propagandę i w następnych wyborach będą głosować na prawych i sprawiedliwych…

Wiesława M.
Wiesława M.
1 miesiąc temu

a na projektowaniu, planowaniu, wdrażaniu etc „ktoś” zarobi. najczęściej firma znajomego ministra, szwagra, ciotki….

michał
michał
1 miesiąc temu

Kolejne brednie i okazja pisowskich rządzących do wyrzucenia kasy w błoto. Już zbrzydły nam te elektryczne samochody, promy pełnomorskie, respiratory, maseczki no i Szumowski.