ŁAZIK MARSJAŃSKI I JEGO KONSTRUKTOR ODWIEDZILI KEN-a

W piątek, 19 lutego nasze liceum odwiedził inżynier Piotr Czaplicki. Tematem spotkania była prezentacja łazika marsjańskiego, którego jednym z konstruktorów był Piotr, student automatyki i robotyki na Politechnice Białostockiej i absolwent naszego liceum. Za realizację tego projektu Piotr otrzymał w ubiegłym roku stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Spotkanie zorganizował pedagog szkolny Krzysztof Bieńkowski, a wizyta była możliwa dzięki pomocy przasnyskiej fundacji Pelikan.
Prezentowany uczniom łazik zdobył w 2015 r. IV miejsce na świecie i II miejsce w Europie na zawodach łazików marsjańskich, które zostały rozegrane odpowiednio w Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce. Piotr Czaplicki był w zeszłym roku uczestnikiem pokazów nowoczesnych technologii w Berlinie, a także wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konferencji naukowych. Zbudowany przez zespół Piotra robot reprezentował również nasz kraj na wystawie EXPO w Mediolanie.
Podczas spotkania z uczniami młody inżynier zaprezentował swoją uczelnię, namawiając przy okazji audytorium do studiowania na Politechnice Białostockiej. Przedstawił młodzieży projekty naukowe realizowane na uczelni, które odnoszą zwycięstwa w wielu międzynarodowych konkursach organizowanych przez tak prestiżowe instytucje jak Microsoft. Nie jest zatem przesadą twierdzenie, że Politechnika Białostocka szlifuje młode diamenty.
Oczy wszystkich obecnych były zwrócone na robota, który stanowił główną atrakcję pokazu. Skonstruowany przez Piotra łazik marsjański to rodzaj zdalnie sterowanego urządzenia przeznaczonego do wsparcia astronautów podczas załogowej misji na Marsa. Robot wprawiany jest w ruch za pomocą wbudowanego nadajnika radiowego. Publiczność miała okazję zaobserwowania możliwości łazika, który przy pomocy swojego ramienia rozdawał uczniom ulotki.
Po zasadniczej części spotkania organizatorzy umożliwili młodzieży zadawanie pytań. Uczniowie liceum byli zainteresowani sposobem transportu robota na zawody do USA. Dowiedzieli się także jaka jest jego waga oraz jaką maksymalną prędkość może on osiągać. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Piotra Czaplickiego, na czas transportu łazik jest rozkładany na części i pakowany do specjalnie przygotowanej skrzyni, która następnie jest przewożona do Stanów Zjednoczonych samolotem. Zbudowany przez Piotra robot waży ok. 50 kg oraz osiąga prędkość do 18 km/h.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Po zakończeniu pokazu wielu uczniów zwróciło się do Piotra z dodatkowymi pytaniami dotyczącymi udziału w projekcie tych rozmiarów. Młodzież prosiła także o wyjaśnienie nurtujących ją kwestii związanych z funkcjonowaniem łazika. Tego typu spotkania niewątpliwie stanowią dla młodych ludzi inspirację do rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

Krzysztof Bieńkowski


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments