„Kyokushin to nie tylko sport ale i filozofia życia”- wywiad z prezesem Przasnyskiego Klubu Karate Kyokushin Robertem Mikołajczykiem

Poniżej przedstawiamy krótki wywiad z prezesem Przasnyskiego Klubu Karate Kyokushin Robertem Mikołajczykiem. Robert jest posiadaczem I dana. W karate angażuje się również jako sędzia krajowy i międzynarodowy.

 SONY DSC


W  jakim wieku można zacząć trenować karate?

R.M: Karate Kyokushin najlepiej zaczynać w wieku 5 lat, choć grupy dziecięce też funkcjonują w przedszkolach.

Czym jest karate Kyokushin?

R.M: Kyokushin to jeden z najbardziej widowiskowych, a zarazem najtwardszych stylów karate. W formie pełno kontaktowej (full contact) dostępne jest tylko dla dorosłych. Kyokushin to nie tylko sport ale i filozofia życia.

Karate jest sportem kontaktowym opartym przede wszystkim na uderzeniach i kopnięciach. W mniejszym stopniu stosuje się chwyty. Opiera się na 5 elementach treningowych: kihon – podstawowe techniki uderzeń, kopnięć i bloków, ido geiko – poruszanie się, kata – sposoby obrony i ataku, kumite – bezpośrednia walka oraz iken – trening mentalny, w którym nacisk kładzie się na wykorzystanie umysłu i wyobraźni w trakcie walki oraz praca nad „jednością ciała i umysłu”.

Trenowanie karate ma pomóc ćwiczącemu w rozwoju duchowym, pokonywaniu słabości, niezdecydowania, nieśmiałości i stawaniu się lepszym człowiekiem.

Co daje nam trening? Czy jest bezpieczny?

R.M: Karate Kyokushin to sztuka walki, która kształtuje system wychowania oraz wszechstronny rozwój psychofizyczny poprzez połączenie wschodniej tradycji z nowoczesnymi metodami treningowymi. W treningu dzieci nie ma miejsca na bezpośredni kontakt między zawodnikami. Zajęcia przede wszystkim mają formę zabaw ruchowych oraz ćwiczeń ogólnorozwojowych. U młodzieży i osób dorosłych stawia się na twardą walkę i kształtowanie umiejętności samoobrony.

Trening w takiej formie jest bardzo bezpieczny. Grupy liczą maksymalnie do 15 trenujących, co pozwala trenerowi skupić się na każdym ćwiczącym.

Jak długo istnieje klub?

R.M: Karate Kyokushin w Przasnyszu zaczęło się w roku 1984.  Przełomem w działalności stał się rok 1994, kiedy przasnyskie środowisko karate podjęło decyzję o założeniu własnego klubu o nazwie Przasnyski Klub Kyokushin Karate, a stosowne uchwały zapadły już na pierwszym założycielskim zebraniu.

Jakie grupy wiekowe istnieją w klubie?

R.M: Grupa dziecięca od 5 do 12 lat, grupa starsza od 12 do 18 lat oraz możliwa do utworzenia jest również grupa senior oldboy.

Jak można się zapisać?

R.M: Zapisać się można w siedzibie PKKK na ulicy Osiedlowej 6, przed każdym treningiem (przez cały rok).

Czy każdy może trenować?

R.M: Treningi są dla każdego, nie ma przeciwwskazań wiekowych do trenowania karate Kyokushin. Jedni trenują, aby startować w zawodach, inni aby po prostu stać się silniejszym  i poprawić swoja kondycje fizyczną oraz zdobywać stopnie wtajemniczenia (Kyu , dan).

Jakie są dalsze plany na rozwój klubu?

R.M: Naszym priorytetem jest zaszczepienie w młodzieży czynnego udziału w sporcie oraz odciąganie od zagrożeń cywilizacyjnych jakie mamy w naszej okolicy.

Czynny udział w zawodach sportowych jak i w społecznościach lokalnych .

Rozbudowa naszego zaplecza treningowego przez częste udziały instruktorów trenujących w seminariach, szkoleniach i zawodach.

Szkolenie zawodników i możliwość zdobywania miejsc medalowych na imprezach regionalnych, krajowych oraz międzynarodowych.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy sukcesów w przyszłości.


Więcej informacji o historii klubu oraz treningach można znaleźć na stronie : http://www.kyokushin-przasnysz.pl/

Dojo znajduję się na osiedlu Orlika przy ulicy Osiedlowej 6 w budynku niewykorzystywanej już kotłowni.


 


 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments