Kurtyny wodnej w Przasnyszu nie będzie – przynajmniej na razie.

W tym roku zmagaliśmy się z wyjątkową falą upałów, przez wiele dni na termometrach notowano ponad 30 kresek. W takich warunkach znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Teraz jest znacznie lepiej. Synoptycy przewidują, że lipiec będzie niezbyt gorący (choć temperatury mogą się zbliżać do 30 stopni), ale nowa fala upałów może nadejść w sierpniu. Oczywiście nie są to prognozy ostateczne, ponieważ zawsze jest szansa na zmianę frontów atmosferycznych. Polskie lato bywa nieprzewidywalne.

Władze sąsiednich miast, chcąc pomóc mieszkańcom przetrwać upały, pomyślały o instalacji kurtyn wodnych. Już w maju takie urządzenia stanęły w Ciechanowie, przed kilkoma dniami podobną drogą poszła Mława, w której MOSiR ustawił kurtynę w sąsiedztwie pływalni. Koszt zainstalowanego w Mławie wodotrysku wyniósł około 3 tys. zł.

Ostrołęka od lat ma pięć kurtyn wodnych. W obliczu upałów cztery wodotryski, po konsultacji z referatem zarządzania kryzysowego, kupiło miasto, piąty należy do OSP Ostrołęka. Jesteśmy zdania, że takie urządzenie powinno stanąć również w naszym mieście. Ma to szczególne znacznie, ponieważ w Przasnyszu, w przeciwieństwie do miast sąsiednich nie ma miejsca, w którym można byłoby się ochłodzić. Mława ma kąpielisko na zalewie Ruda, Ciechanów odnowione i bardzo dobrze wyposażone kąpielisko na Krubinie, Ostrołęka miejską plażę. Mieszkańcy tych miast mają do dyspozycji również baseny.

U nas tego typu atrakcji brakuje. W ubiegłych latach przasnyskie pociechy szukały ochłody, decydując się na kąpiel w jedynej miejskiej fontannie, znajdującej się na płycie rynku. Niestety kąpiel w takim miejscu, ze względu na zamknięty obieg wody, może skutkować kontaktem z patogenami. W czerwcu urząd miasta opublikował regulamin korzystania z fontanny, który zabrania m.in. kąpieli. Biorąc pod uwagę ochronę zdrowia, była to decyzja słuszna, jednak pozbawiła mieszkańców jedynej dostępnej (choć zgadzamy się, że ryzykownej) możliwości ochłody. Tymczasem przed nami jeszcze kilka tygodni lata i kto wie z jakimi temperaturami przyjdzie nam się zmagać.

Zwróciliśmy się do burmistrza Przasnysza z pytaniem – Czy widzi potrzebę – i co ważne – możliwość ustawienia kurtyny wodnej w wybranym punkcie Przasnysza, np. na rynku?

– Nie przewidzieliśmy w tym roku ustawienia kurtyny wodnej. Oczywiście pomysł wydaje się jak najbardziej zasadny. Myślę, że nowe władze samorządowe w przyszłym roku ustawią w Przasnyszu nie jedną, ale więcej kurtyn wodnych. A może inicjatywa obywatelska przekształci się w dobry wniosek do budżetu partycypacyjnego. Wtedy to mieszkańcy zdecydują o realizacji pomysłu – odpowiedział Waldemar Trochimiuk.

Jedna z kurtyn w Ostrołęce. Źródło OSP Ostrołęka
Kurtyna Ciechanów. Źródło UM Ciechanów
Kurtyna Mława. Źródło Codziennik Mławski

Małgorzata Jabłońska

Infoprzasnysz
 

Skomentuj artykuł

avatar