Kulinarny sukces Gminy Przasnysz

W ostatni czwartek, 8 maja, przedstawiciele Gminy Przasnysz odebrali z rąk marszałka województwa Adama Struzika wyjątkowe wyróżnienie. Po raz pierwszy – i to w swoim debiucie – otrzymaliśmy Laur Marszałka za swój produkt regionalny.

Od niemal dekady w województwie mazowieckim wybierani są najlepsi producenci żywności, którzy uzyskują specjalne wyróżnienie, zaświadczające o tym, że ich produkt zachowuje najwyższą jakość, a przy tym nawiązuje do tradycji kulinarnych regionu. W tym roku po raz pierwszy do tego konkursu zgłosiła się Gmina Przasnysz. A wszystko to dzięki zrealizowanemu w 2012 roku projektowi dofinansowanemu ze środków unijnych.

W 2012 roku w Mchowie i Bogatem utworzono Centrum Produktu Tradycyjnego i Regionalnego Gminy Przasnysz. Dzięki powołanemu centrum udało się odtworzyć z dawnych przepisów trzy produkty i potrawy, które następnie uzyskały tytuł produktu regionalnego przyznawanego przez ministerstwo rolnictwa.

W lutym tego roku, za radą lokalnego ośrodka doradztwa rolniczego Gmina Przasnysz złożyła swój akces do konkursu w kategorii przetworów mięsnych, owocowych i warzywnych. Do oceny wystawiono marmoladę z antonówek, której recepturę udało się opracować po warsztatach kulinarnych zrealizowanych w Mchowie.

Pod koniec kwietnia okazało się, że produkt z przasnyskiej gminy w swojej kategorii zyskał najwyższe noty i w związku z tym przyznano mu Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego. Oficjalna gala i wręczenie nagród odbyły się 8 maja w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie.

Delegacja z naszej gminy, na czele której stanęła wójt Grażyna Wróblewska, zrobiła na zebranych duże wrażenie. Ponieważ każdy laureat miał prawo przygotować swoje stoisko promocyjne, Gmina Przasnysz skwapliwie z tego skorzystała. Już w trakcie gali okazało się, że taki bogatej oprawy nie miał nikt inny. – Nasze stoisko nie tylko było największe, ale i najbardziej oblegane – komentowała później wójt Wróblewska. – Przygotowaliśmy się do naszej prezentacji bardzo starannie i udało nam się zrobić odpowiednie wrażenie na licznej grupie zebranych. Mamy teraz nadzieję, że to się przełoży na większe zainteresowanie naszym terenem. Bo my rzeczywiście możemy być liderem w produkcji dobrej żywności.

Konkurs Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego to sposób na promocję i rozpowszechnienie poza granicami Mazowsza wyrobów producentów żywności z naszego regionu. Produkty, którym przyznano wyróżnienie, są zdrowe i wytwarzane według oryginalnych przepisów. Mogły się o nie starać zarówno firmy komercyjne, jak też podmioty i organizacje zajmujące się wytwarzaniem żywności na mniejszą skalę – koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, gospodarstwa agroturystyczne, gospodarstwa ekologiczne, osoby fizyczne, które mogą udokumentować swoją działalność posiadanymi certyfikatami, dyplomami, zaświadczeniami lub innymi dokumentami (np. potwierdzającymi prezentację produktu na targach, wystawach, imprezach lokalnych i regionalnych).guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments