„Kuferek dobrych uczynków” – podsumowanie akcji uczniów przasnyskiej „Jedynki”.

W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 1 w Przasnyszu zainicjowała akcję „Kuferek dobrych uczynków”, by móc dzielić się i pomagać innym. Komu udało się pomóc uczniowie opisują poniżej.

Klasy I realizowały projekt „Pomagamy naszym przyjaciołom – ptakom”.
Pierwszym jego etapem był udział w warsztatowych zajęciach szkolnych. Drugim etapem projektu była wycieczka do lasu w Przejmach, gdzie uczniowie poszerzali swoją wiedzę i obserwowali skrzydlatych przyjaciół podczas przejścia ścieżką edukacyjną. Dzieci przekazały panom leśniczym budki lęgowe, które być może już wkrótce staną się domami dla sikory, sójki lub szczygła.

Ponadto klasa I a zorganizowała akcję:
Każdy może zostać Świętym Mikołajem: W listopadzie 2017 roku postanowiliśmy wcielić się w rolę świętego Mikołaja. Przez cały miesiąc gromadziliśmy w swojej klasie zabawki, które w grudniu przeznaczyliśmy na paczki bożonarodzeniowe dla dzieci ze świetlicy opiekuńczo – wychowawczej „Promyk Jutrzenki” w Przasnyszu. Ten dobry uczynek rozradował nie tylko twarze dzieci ale również nasze serca
oraz: Kiermasz charytatywny: Wykonaliśmy ozdoby, które przekazaliśmy na kiermasz wielkanocny. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na leczenie dla jednego z naszych kolegów ze szkoły.

Klasa II a
Uczniowie postanowili choć troszeczkę umilić pobyt czworonożnych mieszkańców schroniska „Cyryl” w Przasnyszu. Własnoręcznie wykonali „szarpaki”, zgromadzili pluszowe zabawki, którymi obdarowali psy. Miło było patrzeć na psią radość i merdające ogony. „Nie ma słów ani gestów równie wiarygodnych jak psie podanie łapy”. Pomaganie jest fajne, więc wspólnie postanowiliśmy, że wrócimy przed zimą.

Klasa II b
Od początku roku szkolnego zbierała plastykowe nakrętki dla koszykarzy na wózkach, grających w drużynie BLACK DRAGONS. Zawsze damy wkręcić się w pomaganie!

Klasa II c

Uczniowie zorganizowali Kiermasz Wielkanocny, który odbył się 27 marca 2018 roku, na który wykonali i przekazali karty i dekoracje wielkanocne, sprzedane w Małej Jedynce. Uzyskany w ten sposób dochód został przeznaczony na wsparcie finansowe ucznia klasy IIIg Jakuba Sobocińskiego, u którego zdiagnozowano cukrzycę.

Dzieci zapoznały się również z trudną sytuacją psów i kotów i okazały im pomoc własnoręcznie wykonując zabawki dla zwierząt. Przygotowane zabawki przekazały właścicielce przytuliska „Cyryl” w Przasnyszu.

Klasa IV a
20 kwietnia uczniowie wybrali się do leśniczówki w Przejmach, aby pomóc w wiosennych porządkach. Jak dotąd, wszystkie wycieczki w to miejsce wiązały się głównie z zabawą przy ognisku, jednak miejsce to, szczególnie wiosną wymaga przygotowania. I tak też uczniowie pomagali w grabieniu liści przy placu zabaw i pod wiatą, zamiataniu przy stolikach, zbieraniu gałęzi,… W trakcie pracy była również nauka. Pani leśniczy, opowiadała dzieciom ciekawostki związane z przyrodą budzącą się do życia. Na zakończenie znalazł się czas na ognisko i wspólny posiłek.

Klasa IV b
Uczniowie razem z Rodzicami przygotowali pyszne ciasta i ciasteczka, które sprzedawali podczas kiermaszu charytatywnego. Aktywnie włączyli się w realizację szkolnej akcji Smak Pomocy. Mieli swój wkład w ufundowanie 186 terapeutycznych posiłków dla afrykańskich dzieci. Dzieciom z Domu Dziecka w Kowalewie przekazali książki, artykuły papiernicze, gry, zabawki i ubrania.

Klasa IV c
Uczniowie postanowili odwiedzić absolwentkę naszej szkoły Kasię Granoszewską. Kasia uczęszcza obecnie do gimnazjum i mimo codziennych kontaktów z kolegami i koleżankami na szkolnym korytarzu brakuje jej spotkań z młodymi ludźmi. Umówiliśmy się na spotkanie na przasnyskim rynku, zjedliśmy lody, dyskutowaliśmy na różne tematy i poszliśmy na spacer.

Klasa IV d
Uczniowie złożyli wizytę w Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Przasnyszu. Dom zamieszkują osoby starsze, samotne, często przewlekle chore. Z okazji świat Bożego Narodzenia czwartoklasiści przygotowali program słowno – muzyczny, który zaprezentowali pensjonariuszom DPS. Po wspólnym kolędowaniu uczniowie wręczyli przygotowane przez siebie karty z życzeniami noworocznymi.
Uśmiech i łzy wzruszenia na twarzach mieszkańców DPS były dla nas najlepszym dowodem na to, że warto zrobić coś dla innych.

Klasa IV e
Uczniowie wzięli udział w akcji charytatywnej pt. „Szlachetna paczka”. Postanowili podarować potrzebującym, którzy znajdowali się w ciężkiej sytuacji materialnej, swoje zabawki, książki i słodycze. Dzieciom zależało, aby przesyłka dotarła do odbiorców przed Świętami Bożego Narodzenia. Zbiórka zaplanowana była na czwartek 14 grudnia 2017r. Wtedy uczniowie wraz z rodzicami zgromadzili mnóstwo rzeczy. Następny dzień minął na pakowaniu i zdobieniu kartonów z prezentami. W sobotę 16 grudnia nastąpiło przekazanie całego zestawu kartonów z podarunkami od całej klasy.

Klasa V b
Uczniowie wykonali samodzielnie ozdoby ceramiczne i pięknie je ozdobili. Zysk z ich sprzedaży został przeznaczony na szkolny radiowęzeł.

Klasa V c
Uczniowie wybrali się do przytuliska dla psów i kotów mieszczącego się w naszym mieście przy ulicy Mazowieckiej. Na miejscu przekazali zebraną karmę oraz zabawki dla piesków znajdujących się w schronisku. Pani która jest właścicielką schroniska oprowadziła uczniów po nim i opowiedziała historię czworonogów, które aktualnie się tam znajdują. Poznaliśmy zasady funkcjonowania przytuliska, oraz dowiedzieliśmy się jak można adoptować pieska.

Klasa VI ai
19 marca 2018 roku uczniowie klasy VI razem z paniami wybrali się z wizytą do podopiecznych stowarzyszenia „Jestem”. Przedstawili krótki program artystyczny o tematyce świątecznej, a następnie w miłej i ciepłej atmosferze razem z wychowankami wykonali wielkanocne dekoracje! Spotkanie to dało dużo radości i uśmiechu zarówno nam jak i dzieciom uczęszczającym do tej szkoły!

Klasa VI c
Od kilku tygodni uczniowie pomagają w przasnyskim schronisku „CYRYL”.Tam opiekują się i bawią z bezdomnymi, porzuconymi zwierzętami, które potrzebują naszej miłości.
Jesteśmy pracowitą klasą i chcielibyśmy wspierać innych, więc mamy nadzieję, że dalej będziemy pomagać!

Klasa VI s

Uczniowie klasy przekazali podopioecznym fundacji „Świetlik” świąteczne życzenia i prezenty, które samodzielnie przygotowali z myślą o swoich kolegach. Nasza klasa zebrała wiele ciekawych gier planszowych i książek.

W piątek 15 grudnia klasa 6s odwiedziła dzieci ze Stowarzyszenia Jestem. W miłej świątecznej atmosferze razem dekorowaliśmy pierniczki, śpiewaliśmy pastorałki i wspólnie się bawiliśmy.

Klasa VII a

W dniu 19 marca 2018 roku uczniowie zorganizowali warsztaty plastyczne, pt. „Kolorowa Wielkanoc”. Gościliśmy na nich uczniów oraz nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Przasnyszu. Efektem zajęć warsztatowych było wykonanie stroika wielkanocnego. Kolejnym naszym działaniem było zbieranie nakrętek na rzecz Przasnyskiej Fundacji Pomocy Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Świetlik”, które przekazaliśmy Pani Edycie Długokęckiej.

Klasa VII c
Uczniowie zgromadzili wielką ilość książek, którą następnie umieścili w punktach, w których można wymieniać się książkami: zostawić swoją, a wziąć samodzielnie z półki inną.

red.

Źródło SP nr 1 Przasnysz

Skomentuj artykuł

avatar