Krzynowłoga Mała walczy z otyłością.

Na świecie już ok. 30% populacji ma problemy z otyłością i nadwagą. W związku z tym 24 października ustanowiono Światowym Dniem Walki z Otyłością. Do walki z tą chorobą XXI wieku stanęła także Szkoła Podstawowa z Krzynowłogi Małej.

W Polsce otyłość i nadwaga są dostrzegane nie tylko wśród dorosłych, lecz także wśród dzieci. Z tego powodu nauczycielka z Krzynowłogi Małej Agnieszka Urbańska postanowiła uświadomić najmłodszym ich złe nawyki żywieniowe, które są główną przyczyną tej choroby. Narzędziem do uświadamiania stały się przygotowane scenki rodzajowe, pokazujące to, co niebezpiecznego tkwi w tzw. śmieciowym jedzeniu.

W sposób trochę humorystyczny i przejaskrawiony młodzi aktorzy przedstawili przyczyny i skutki otyłości i nadwagi. Bohaterka pierwszej z nich, Marlenka, objada się słodkościami, nie uprawia żadnego sportu, siedzi godzinami przed telewizorem. Na dodatek rodzice podsuwają jej same słodycze. Na szczęście pomagają jej koleżanki – przekonują do diety nie tylko Marlenkę, lecz także jej rodziców.

Jacka – bohatera scenki drugiej – do jedzenia śmieciowego usilnie namawia diabeł (jak to ma w swojej naturze), ale walczy z nim anioł, który ostatecznie zwycięża. Do zmiany odżywiania się i stylu życia trzeciego bohatera motywuje piękna dziewczyna. Gotów jest zrobić dla niej wszystko – uprawiać sport, jeść owoce i warzywa, pić soki.

Czwarta scenka pokazała młodym widzom, jak ogromny wpływ ma styl życia na nasze zdrowie. Dyzio, po kolejnej porcji słodyczy, dostaje ataku silnego bólu prawie wszystkich organów wewnętrznych. Z pomocą przychodzi lekarz, który wykonuje badania i omawia skutki niewłaściwego żywienia. Wizja leżenia kilku czy kilkunastu dni w łóżku przeraża chłopca i postanawia zmienić to, co niekorzystnie wpływało na jego samopoczucie.

Na zakończenie uczniowie prowadzący apel przedstawili kilka rad dla osób z nadwagą. Uzupełnieniem wiadomości na temat otyłości i nadwagi będzie spotkanie pani dietetyk z uczniami oraz rodzicami, które ma odbyć się w szkole.


Źródło UG Krzynowłoga Mała
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments