Krzynowłoga Mała: Teatralnie o Polsce

Niedawne święto związane z kolejną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę jest obecnie prawdziwym wyzwaniem dla szkół. Mówić bowiem o wolności tak, by przyciągnąć uwagę młodych pokoleń, jest dziś dużą sztuką. Jak jednak udowodnili nauczyciele i uczniowie ze szkoły w Ulatowie Adamach – to jest możliwe.

W tutejszej szkole podstawowej 12 listopada odbył się spektakl teatralny przygotowany przez Magdalenę Morawską, nauczycielkę języka polskiego i historii. Reżyserka przedstawienia postanowiła pójść nieco pod prąd oficjalnym tendencjom świętowania odzyskania niepodległości i zaprezentowała nową formę artystyczną, raczej rzadko spotykaną w szkołach. Uczniowie zagrali bowiem w teatrze cieni.

Historia opowiedziana przez młodych aktorów dotyczyła rozterek pewnego ucznia, który – otrzymawszy ważne zadanie z historii – miał duży problem z jego rozwiązaniem. Cały spektakl był rozmową ucznia z jego sumieniem. W trakcie przedstawienia na scenie pojawiały się znane postaci historyczne, odzywał się także tajemniczy głos sumienia… Dopiero w finale uczeń dowiadywał się, że „rozmawiał z TĄ, co nie zginęła…”.

Jak podkreślali sami uczniowie po spektaklu, takie inne podejście do trudnego mimo wszystko tematu wolności pozwoliło im spojrzeć na poruszane kwestie z innej perspektywy. To zaś ma przełożyć się na bardziej dojrzałe rozumienie patriotyzmu przez młode pokolenia – w XXI wieku.


Urząd Gminy Krzynowłoga Mała


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments