Krzynowłoga Mała: Smakowite „Smaki Tradycji”

Gwiazdy na scenie, tłumy zwiedzających, kilkadziesiąt stoisk i moc atrakcji dodatkowych – tak w skrócie można określić to, co działo się w ostatni weekend w Krzynowłodze Małej. Po raz pierwszy zorganizowano tu dwudniową imprezę pod nazwą „Smaki Tradycji – Gminne Święto Rolnika”.

W ten sposób władze samorządowe Krzynowłogi Małej chciały trafić w potrzeby kulturalno-rekreacyjne mieszkańców tej gminy, zgłaszane od ubiegłego roku. Wójt Adam Bacławski zdecydował się zrezygnować z dotychczasowej imprezy gminnej nad zalewem Łoje i przeniósł wszystko do samej Krzynowłogi Małej. Tu też miała odbyć się dwudniowa uroczystość, której motywem przewodnim stało się hasło „Smaki Tradycji”.

W sobotę, 16 sierpnia, przy samym Urzędzie Gminy Krzynowłoga Mała odbył się festyn skierowany przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców. Tu rozstawiły się stoiska grup animacyjnych, zaimprowizowanej wioski słowiańskiej, a także niewielka scena, na której zaprezentowano interaktywną bajkę pt. „Kot i mysz w cyrku”. Przez kilka godzin trwała tu zabawa w najlepsze – przynajmniej do momentu, gdy duża ulewa przerwała piknik i zmusiła organizatorów do jego wcześniejszego zakończenia. Szkoda, choć frekwencja dzieci i rodziców z pierwszej części zabawy wskazywała na to, że takich wydarzeń kulturalnych potrzeba tutaj więcej.

Najważniejsze miało się jednak odbyć dnia następnego. Na placu położonym w pobliżu krzynowłoskiego kościoła już od niedzielnego ranka trwał duży ruch. Na jeden dzień wyrosło tu kolorowe piknikowe miasteczko, zwieńczone dużą sceną dla zaproszonych artystów. Były stoiska sołeckie, stoiska promocyjne zaproszonych instytucji publicznych, szeroką ławą rozłożyli się również firmy sponsorskie. Dużą część placu zajęto też na potrzeby I Gminnego Turnieju Sołeckiego, w którym po południu wzięło udział szereg drużyn z całej gminy. To była też najważniejsza atrakcja pierwszej części zabawy – dwugodzinny turniej oglądały tłumy, a emocje trwały od pierwszej do ostatniej konkurencji. Od slalomu ciągnikiem do przeciągania liny – walka był bardzo zacięta, a prowadzenie zmieniało się z konkurencji na konkurencję. Ostatecznie pierwsze miejsce i bon o wartości 5000 złotych za zwycięstwo zdobyła drużyna z sołectwa Krzynowłoga Mała.

Część wieczorna została zdominowana przez występy sceniczne. Najpierw publikę rozruszała Majka Jeżowska, której półtoragodzinny występ bardzo podobał się tak dzieciom, jak i ich rodzicom. A im bliżej było godziny 19.30, tym tłum przed sceną gęstniał. Wszyscy bowiem chcieli na żywo obejrzeć gwiazdę wieczoru, czyli znanego satyryka Marcina Dańca. I ten nie zawiódł. Jego show oklaskiwało ponad tysiąc mieszkańców Krzynowłogi i okolicznych miejscowości. Znakomite wyczucie humoru i niezwykła umiejętność improwizacji szybko zjednały mu wszystkich widzów. Dlatego pan Marcin dwukrotnie jeszcze wychodził na bisy do zgromadzonych widzów.

Wieczór zaś upłynął pod znakiem muzyki młodzieżowej. Najpierw młody chorzelanin Bartosz Kuśmierczyk zagrał bardzo energetyczny koncert dla nieco zmarzniętej publiki, później zaś rozpoczęła się dyskoteka z udziałem zaproszonych zespołów disco-polo. I w ten sposób zamknęła się najważniejsza dla tej gminy impreza plenerowa w 2014 roku.

W trakcie trwania „Smaków Tradycji” trwało szereg konkursów i zabaw. Oto wyniki najważniejszych z nich:
a) I Gminny Turniej Sołecki

  1. Krzynowłoga Mała – 71 punktów
  2. Piastowo – 68 punktów
  3. Świniary – 67 punktów
  4. Kaki Mroczki – 66 punktów
  5. Krajewo Wielkie – 51 punktów
  6. Ulatowo Żyły, Plewnik, Grządki – 47 punktów
  7. Chmieleń Wielki – 45 punktów
  8. Łanięta – 43 punkty
  9. Romany Janowięta, Ulatowo Czerniaki – 36 punktów
  10. Romany-Sebory – 32 punkty

b) Konkurs kulinarny

  1. Beata Kuklińska (Świniary) – karkówka w kiszonej kapuście,
  2. Halina Dzielińska (Marianowo) – jagodzianki tradycyjne,
  3. Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Krępie – pasztet tradycyjny, sakiewki naleśnikowe z pieczarkami, bułeczki drożdżowe

c) Konkurs na najładniejsze stoisko sołeckie (głosowali sami uczestnicy festynu) – zwyciężyło sołectwo Świniary


d) Konkurs „dojenie sztucznej krowy” (nagrody dla sołectw ufundowali radni gminni)

  1. Sołectwo Chmieleń Wielki,
  2. Sołectwo Kaki-Mroczki,
  3. Sołectwa: Ulatowo-Żyły, Plewnik, Grządki

Ponadto specjalną statuetką uhonorowano przedstawicieli samorządów sąsiadujących z gminą Krzynowłoga Mała lub z nią współpracujących. Statuetki „Przyjaciela Gminy” otrzymali zatem:

  • Wiesława Krawczyk – radna sejmiku mazowieckiego,
  • Zenon Szczepankowski – starosta przasnyski
  • Michał Lorenc – Wójt Gminy Jednorożec
  • Robert Jeliński – Wójt Gminy Dzierzgowo
  • Wiesław Boćkowski – Wójt Gminy Szydłowo
  • Waldemar Szymański – Wójt Gminy Janowo
  • Włodzimierz Wojnarowski – starosta powiatu mławskiego


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments