Krzynowłoga Mała: Remont pomnika ofiar II wojny światowej

To była jedna z ważniejszych renowacji przeprowadzonych w naszej gminie w ostatnich latach – nie ze względu na rozmiar prac, ale ze względu na ich wagę moralną. Właśnie dobiegł końca remont zbiorowej mogiły mieszkańców gminy zamordowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców.

Pomnik wzniesiony ku czci 40 osób, zastrzelonych przez Niemców w odwecie za pomoc partyzantom, jest chyba najważniejszym obiektem zbiorowej pamięci w naszej gminie. Często odbywają się tu uroczystości patriotyczne, w których udział biorą władze samorządowe, społeczność szkolna czy środowiska kombatanckie. Ponieważ jednak pomnik został wzniesiony kilkadziesiąt lat temu, od dłuższego czasu wymagał pilnej naprawy. Brak takich działań naprawczych mógłby skończyć się całkowitym zniszczeniem bryły.

Dlatego już w ubiegłym roku Urząd Gminy Krzynowłoga Mała złożył wniosek dotacyjny na renowację mogiły. Udało się na ten cel pozyskać 15 tysięcy złotych z budżetu Wojewody Mazowieckiego. Dzięki temu można było rozpocząć prace, które zapobiegną dalszemu niszczeniu nagrobka.

Wyłoniona w postępowaniu firma zajęła się uzupełnieniem ubytków w bryle pomnika oraz przygotowała specjalne stalowe obejmy, które zapobiegną dalszemu pękaniu betonowych elementów monumentu. Dodatkowo obłożono granitem podstawę pomnika i odnowiono tablicę z nazwiskami wszystkich zamordowanych.

Zaplanowane prace zostały już zakończone, dlatego pomnik można obejrzeć w nowej odsłonie. Dzięki wykonanej renowacji nie ma już obaw o to, by bryła monumentu dalej niszczała.

DSC00247

DSC00249

Obraz_001

UG Krzynowłoga Mała


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments