Krzynowłoga Mała: Obchody Święta Niepodległości

Wzorem lat ubiegłych uroczystości 11 listopada w gminie Krzynowłoga Mała skupiły się na mszy świętej w kościele parafialnym, a także na złożeniu wieńców i postawieniu zniczy na mogile osób zamordowanych w pobliżu Krzynowłogi w okresie II wojny światowej.

Przygotowaniem uroczystości patriotycznych w kościele zajęła się rada pedagogiczna i młodzież Zespołu Szkół z Krzynowłogi Małej. Punktualnie o godzinie 10 rozpoczęła się msza święta za Ojczyznę, odprawiona przez ks. proboszcza Jacka Wichorowskiego. Zamiast kazania w świątyni odbył się spektakl przygotowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół w Krzynowłodze Małej, zatytułowany „Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary”.

Tegoroczne przedstawienie było poświęcone głównie cywilnym ofiarom ludobójstwa w czasie II wojny światowej. Wspomniano zatem nie tylko rok 1918 i czas odzyskania niepodległości, lecz także późniejszą historię Polski, w tym ofiary obozów koncentracyjnych i łagrów, zbrodnię katyńską, rzeź wołyńską i powstanie warszawskie. Całość uświetniła recytacja tematycznie dobranych wierszy.

Duże wrażenie na widzach zrobiła dekoracja przygotowana przez szkołę – w tym wymowny obraz Matki Boskiej Katyńskiej jako symbol ludobójstwa. Część artystyczną i dekorację przygotowali uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: M. Ulatowskiej, J. Wawszczak i W. Jaworskiego.

Po przedstawieniu ks. proboszcz zaprosił wszystkich do wspólnego przemarszu z kościoła do Pomnika Pomordowanych. Tam wójt gminy Jerzy Humięcki, pracownicy Urzędu, a także przedstawiciele całej lokalnej społeczności oddali hołd wszystkim obrońcom Ojczyzny. Wójt w swoim przemówieniu przypomniał, ile musieli wycierpieć i znieść rodacy walczący o naszą przyszłość. Podkreślił też, że o doświadczeniach minionych pokoleń powinniśmy nie tylko mówić, lecz także wykorzystywać je w budowaniu świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa w obecnych czasach.

Korzystając z okazji Jerzy Humięcki podziękował wykonawcom i sponsorom remontu pomnika Czterdziestu Pomordowanych – ten remont udało się zrealizować w tym roku. Podziękowania trafiły do pana Jarosława Kajzera z Chorzel (wykonawcy remontu) oraz właścicieli firm GUTBRUK z Kaków-Mroczków oraz JOR-KOP z Rudna Jeziorowego – za pomoc w uporządkowaniu terenu.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości w Krzynowłodze Małej oddzielne delegacje udały się na Grób Nieznanego Żołnierza w Grabowie-Rżańcach, by tam również złożyć kwiaty i zapalić znicze – będące symbolem naszej pamięci, wdzięczności i szacunku za walkę stoczoną w obronie wolności.

niepodlegla (1)

niepodlegla (2)

niepodlegla (3)

niepodlegla (5)

niepodlegla (6)

niepodlegla (7)

niepodlegla (8)


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments