Krzynowłoga Mała: Na pomoc leśnym zwierzakom

Marchewka, różne rodzaje zbóż, kiszonka czy buraki pastewne… Choć dla ludzi to żaden przysmak, dla leśnych zwierząt – prawdziwy rarytas. Wiedzą o tym od niedawna uczniowie ze szkoły w Ulatowie Adamach, którzy zaangażowali się w pomoc dzikim zwierzętom.

Na pomysł takiej akcji wpadła nauczycielka przyrody w szkole Jolanta Tyniecka. Wraz z leśniczym Bogdanem Bartoszewskim postanowiła połączyć przyjemne z pożytecznym i zachęcić uczniów do pomocy zwierzętom w przetrwaniu najtrudniejszej pory roku. Dlatego też już od stycznia dzieci przynosiły do szkoły wskazane produkty. W leśnej „karcie dań” znalazły się więc: ziemniaki, zboża, buraki cukrowe, buraki pastewne, czerwone buraczki, kapusta, marchew, kiszonki oraz siano.

Choć tegoroczna zima powoli się kończy, nie oznacza to, by dzikie zwierzęta miały pod dostatkiem pożywienia. Wręcz przeciwnie: przyroda jeszcze nie obudziła się z zimowego snu, dlatego brakuje świeżych roślin i pożywnych pędów drzew. Stąd dożywianie staje się konieczne.

Uczniowie zaangażowali się w akcję i przez kilka tygodni znosili do szkoły wybrane rodzaje żywności dla zwierząt. Niektóre dzieciaki wykazywały się szczególną gorliwością i dostarczyły wyjątkowo duże ilości produktów rolniczych. Tuż przed feriami zimowymi pan Bogdan Bartoszewski odebrał zebraną żywność, aby zawieźć ją do leśnych paśników. Podziękował uczniom i ich rodzicom, a także pogratulował wszystkim sumienności i ofiarności. Najlepsze klasy otrzymały od pana leśniczego kalendarze, a cała społeczność szkolna – zaproszenie na wiosenne wycieczki po lesie.


Gmina Krzynowłoga Mała


Skomentuj artykuł

avatar