Krzynowłoga Mała: Gminne obchody rocznicy chrztu Polski

W połowie kwietnia w całym kraju zorganizowano wiele obchodów związanych z 1050. rocznicą chrztu Mieszka I i taką samą rocznicę początków polskiej państwowości. Z tej okazji w kościele parafialnym w Krzynowłodze Małej zorganizowano rocznicową uroczystość połączoną z mszą świętą w intencji Ojczyzny. Uroczystości patriotyczne przygotowała społeczność szkolna Zespołu Szkół w Krzynowłodze Małej.

Mszę rocznicową poprowadzili wspólnie proboszczowie parafii Krzynowłoga Mała i Skierkowizna – ks. J. Wichorowski oraz ks. K. Kaniowski. Zamiast tradycyjnego kazania odbyło się jednak przedstawienie nawiązujące do wydarzeń z 966 roku, kiedy to prawdopodobnie Mieszko I przyjął chrzest.

W trakcie spektaklu zebrani mieszkańcy gminy mogli obejrzeć przypuszczalne wydarzenia z początku panowania księcia Mieszka I – chęć przejścia na chrześcijaństwo i kolejne etapy przyjmowania nowej wiary. Aby uświetnić tę ważną rocznicę, uczniowie zagrali główne role w wypożyczonych strojach z epoki (dzięki funduszom dyrekcji). Występy uczniów przeplatane były kilkuminutowymi filmikami, z których szczególną radość najmłodszym sprawiła „Animowana historia Mieszka”.

W trakcie mszy wystąpił również wójt Jerzy Humięcki, który podkreślał znaczenie chrztu dla państwowości w naszej historii. Następnie wraz z dyrektorami szkół – złożył symboliczną wiązankę przed chrzcielnicą przystrojoną w barwy narodowe.

Po zakończeniu mszy wszyscy udali się przed szkołę, gdzie na pamiątkę tego wydarzenia został posadzony dąb, któremu wspólnie nadano imię Mieszko. Zrobili to przedstawiciele uczniów, nauczycieli i władz gminy.

 Autorami scenariusza byli nauczyciele: p. M. Ulatowska i p. W. Jaworski.

chrzest (1)

chrzest (3)

chrzest (4)

chrzest (5)

chrzest (6)

chrzest (7)

chrzest (8)

chrzest (9)

chrzest (10)

chrzest (11)

chrzest (12)

chrzest (13)

chrzest (14)

chrzest (15)

chrzest (16)

UG Krzynowłoga Mała


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments