KRUS przypomina o bezpieczeństwie pracy na roli

Z prowadzonych od lat statystyk i analiz przyczyn wypadków w rolnictwie wynika, że największą grupę stanowią upadki osób. W 2012 roku rolnicy zgłosili do KRUS 8087 upadków, a w I półroczu br. odnotowano już 4153 takie zdarzenia. Na 37 wypadków zgłoszonych do Placówki Terenowej w Przasnyszu w I półroczu br., aż 16 wypadków to upadki osób.

Jedną z ustalonych przyczyn zdarzeń z tej grupy jest brak lub stosowanie przez rolników nieodpowiedniego obuwia do pracy.

Dobre obuwie robocze powinno zabezpieczać przed zimnem, wodą, pośliźnięciem się oraz urazami stóp, działaniem substancji szkodliwych.

Niewłaściwie dobrane obuwie do pracy może doprowadzić do pośliźnięcia się osób, które poruszają się po różnego rodzaju podłożu, a także powodować urazy stóp poprzez upadek przedmiotów, np. dyszla przyczepy lub maszyny podczas sprzęgania z ciągnikiem.

Od kilkudziesięcioleci najczęściej używanym obuwiem są gumofilce, które rolnicy noszą praktycznie przez cały rok, następnie trzewiki i kalosze. Rolnicy nie przywiązują wagi do typu i jakości obuwia, tłumacząc to tym, że ich nie stać na kilka par obuwia roboczego. Jednak w obecnym czasie obuwie robocze nie jest towarem trudnym do zdobycia, ponieważ na rynku jest wielu producentów, którzy zaspokajają potrzeby rynku w tym asortymencie.

Obuwie dla rolników jest na ogół w przystępnej cenie, a roczne wydatki na ten cel dla jednej osoby to koszt ok. 250 zł. Jednak przyzwyczajenia i mentalność osób trudno jest zmienić i wiele osób nie dostosowuje obuwia do rodzaju wykonywanej pracy i pory roku. Kobiety wielokrotnie do prac udojowych w oborze noszą klapki z tworzyw sztucznych, które są śliskie i nieodporne na nadepnięcie przez krowę lub upadek konwi. Tego typu niefrasobliwość prowadzi do urazów zmiażdżeniowych śródstopia.

Aby uniknąć wielu nieprzyjemnych zdarzeń wypadkowych i zapewnić bezpieczeństwo podczas prac rolniczych, rolnik winien zaopatrzyć się w co najmniej 3 pary (rodzaje) obuwia roboczego:

  • gumofilce, te tak praktyczne buty, gumowane i ocieplone, które chronią stopy przed wilgocią i chłodem,
  • trzewiki robocze, obuwie posiadające twardą, bieżnikowaną, nieśliską podeszwę i cholewkę usztywniającą kostkę,
  • kalosze, buty wykonane z gumy lub tworzywa sztucznego, chroniące nogi przed zamoczeniem.


Placówka Terenowa KRUS w Przasnyszu


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments