Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca

Każdego roku zwiększa się liczba cudzoziemców, którzy decydują się na zakup nieruchomości w Polsce. Są to najczęściej osoby pragnące zmienić na stałe swoje miejsce zamieszkania. Ubiegając się o kredyt hipoteczny poza granicami swojego ojczystego kraju, należy wziąć pod uwagę, iż będzie to znacznie trudniejsze niż w przypadku osób posiadających np. obywatelstwo polskie.

 

W rzeczywistości jednak wiele procedur jest bardzo podobnych do standardowego przebiegu sprawy. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda cały proces wnioskowania o kredyt hipoteczny w przypadku obcokrajowców oraz kto może się o niego ubiegać.

 

Czy obcokrajowiec może uzyskać kredyt hipoteczny?

Osoby innej narodowości wciąż przyjeżdżają do Polski podążając za lepszym życiem i pracą. Zamierzając kupić mieszkanie na własność, należy zwrócić się do dowolnej placówki bankowej celem pobrania wszystkich niezbędnych wniosków i dokumentów. Obcokrajowcy są traktowani w ten sam sposób jak inni klienci banku ubiegający się o kredyt hipoteczny. W Polskim prawie są jednak dodatkowe obostrzenia, które takie osoby muszą spełniać, aby uzyskać pozytywną decyzję kredytową. Odpowiedź na pytanie czy obcokrajowiec może zaciągnąć takie zobowiązanie jest jednoznaczna, a mianowicie – tak, może.

 

Zakup mieszkania przez obcokrajowca

Kupno mieszkania przez osobę o innym obywatelstwie nie wymaga dodatkowych pozwoleń. Należy jednak pamiętać, iż nieruchomość nie może znajdować się w strefie nadgranicznej. Jest to jedyny warunek dotyczący lokalizacji mieszkania, który należy bezwzględnie spełnić. Nieco bardziej skomplikowane jest nabycie przez obcokrajowca innego rodzaju nieruchomości jak np. działka budowlana i lokal użytkowy. W takich sytuacjach wymaga się już stosownych zezwoleń, które wydawane są przez ministra spraw wewnętrznych. Warto wiedzieć, że czas oczekiwania na taki dokument może być stosunkowo długi — nawet do kilku miesięcy.

 

Jakie warunki należy spełnić starając się o kredyt hipoteczny?

W przypadku osób pochodzących z innych krajów, o kredyt hipoteczny mogli dotychczas starać się wyłącznie obywatele Unii Europejskiej. Obecnie jednak przepisy prawne przewidują także umożliwienie zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny przez wschodnich sąsiadów i nie tylko, niebędących w UE. Według danych banków, wnioskodawcami są najczęściej osoby pochodzące z Ukrainy, Białorusi i Kanady.

 

Zdolność kredytowa cudzoziemcy

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z procedurami bankowymi jednym z najważniejszych aspektów jest zdolność kredytowa, która powinna być utrzymana na odpowiednim poziomie. Badana jest w taki sam sposób jak w przypadku rodowitych Polaków. Pod uwagę brane jest wykształcenie, stan cywilny, stanowisko pracy oraz wysokość zarobków miesięcznych. Badając zdolność kredytową banki zwracają także uwagę na czas, przez który dana osoba przebywa już na terenie kraju. Często dochodzi do sytuacji, w której pochodzenie wnioskodawcy może decydować o końcowej decyzji banku, a także odrzuceniu wniosku. Należy pamiętać, iż może to być podstawa do uzyskania negatywnej decyzji kredytowej.

 

Wypłata w polskiej walucie

Bez względu na to, do jakiego banku składa się wniosek o kredyt na zakup mieszkania, wymagania będą jednoznaczne. Zarobki obcokrajowców muszą być przede wszystkim wypłacane w polskiej walucie. Osoby tego typu muszą także posiadać wyrobiony paszport, udokumentować wysokość swoich zarobków, potwierdzić zdolność kredytową, a także określić swój związek z Polską np. poprzez akt ślubu z Polakiem albo kartę stałego pobytu. Kredyt hipoteczny z wkładem własnym jest jedyną możliwą opcją nie tylko dla obcokrajowców. Warto pamiętać, że jego wysokości musi stanowić co najmniej 10% wartości nieruchomości.

 

Warto jednak pamiętać, że kompleksową listę odnośnie wymagań kredytowych dla obcokrajowców można otrzymać w placówce każdego banku lub przez internet. Ważnym aspektem jest także fakt, że osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny muszą posiadać adres zameldowania i nadany numer PESEL. Koszty uzyskania kredytu hipotecznego dla obcokrajowców są takie same jak dla osób posiadających obywatelstwo polskie.

 

Kalkulatory zdolności kredytowej dla obcokrajowców

Warto rozważyć możliwość skorzystania z internetowych kalkulatorów zdolności kredytowej, które dostępne są także dla obcokrajowców. Dzięki takim rozwiązaniom można w łatwy sposób sprawdzić wstępnie swoje możliwości kredytowe, a także porównać oferty pochodzące z różnych placówek bankowych. Decydując się na zaciągnięcie zobowiązania, którego celem jest sfinansowanie zakupu mieszkania, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego. Taka osoba zajmie się wszelkimi formalnościami oraz dostarczeniem niezbędnej dokumentacji do placówki bankowej. Trzeba jednak pamiętać, że każdy obcokrajowiec starający się o kredyt hipoteczny musi w stopniu komunikatywnym posługiwać się językiem polskim i być w pełni świadomym tego, co podpisuje.


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments