KRASNE WCZORAJ I DZIŚ – RELACJA

Uroczystość zaplanowana na dzień 01.06.2014 r w ramach „Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014” w gminie Krasne pn. „Krasne wczoraj i dziś 300-lecie urodzin bp. Adama Krasińskiego połączone z otwarciem Muzeum Rodu Krasińskich” odbyła się zgodnie z programem.

W obecności władz państwowych na czele z parlamentarzystami władzami wojewódzkimi, powiatowymi i samorządowymi pod przewodnictwem ks. bp. Płockiego Piotra Libery dokonano uroczystej inauguracji obchodów 300 rocznicy urodzin bp. Kamienieckiego Adama Stanisława Krasińskiego. Jego postać, działalność jako biskupa i męża stanu została przybliżona zgromadzonym przez dyr. Muzeum Romantyzmu Romana Kochanowicza.

Modlitwa w jego intencji, a także wspomnienia o „nim i o wielkich z rodu Krasińskich miało miejsce na szczególnie podniosłej mszy świętej której przewodniczył bp. Płocki Piotr Libera. Następnie dokonano poświęcenia odrestaurowanych katakumb oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci bp. Adam  Krasińskiego. W dalszej części uroczystości nastąpił akt poświęcenia oddanej do użytku zabytkowej wieży ciśnień w której utworzono Muzeum Rodu Krasińskich (projekt realizowany z udziałem środków UE 74%  i gminy Krasne 26%).

Odsłonięto także tablicę Muzeum rodu Krasińskich umieszczoną na tym obiekcie. Uroczystościom nadano szczególnie podniosły i patriotyczny charakter zapewniając oprawę artystyczną. Zaproszeni goście odbyli spotkanie w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, a  dalsze uroczystości  odbywały się w zabytkowym parku w Krasnem, Na scenie swe artystyczne umiejętności prezentowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krasnem i Zielonej oraz Gimnazjaliści z Krasnego. Zaprezentowała się także grupa karateków, przedstawiając wschodnie sztuki walki. Na scenie nie zabrakło także występów Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Zielonej, scholi parafialnej oraz Zespołu Ludowego Krasne W godzinach wieczornych odbył się koncert zespołu muzycznego Tortilla Blues Machine i miejscowego Helios.

Przedsięwzięcie „Krasne wczoraj i dziś 300-lecie urodzin bp. Adama Krasińskiego połączone z otwarciem Muzeum Rodu Krasińskich” było współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Powiat Przasnyski.


Może ci się spodobać również
Komentarze
Loading...