KPP Przasnysz: Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo

Od jutra rusza kampania „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Policyjne działania będą prowadzone na terenie całego województwa mazowieckiego od 10 do 21 grudnia i będą miały charakter kontrolno-prewencyjny. Podczas kontroli drogowych policjanci szczególną uwagę będą zwracać na prawidłowe oświetlenie pojazdów.

W tych samochodach, w których zostaną ujawnione nieprawidłowości związane z oświetleniem kierujący będą zachęcani, aby udać się do stacji diagnostycznej, która wspomaga działania i tam bezpłatnie będzie można „ustawić” światła.


Na terenie powiatu przasnyskiego do akcji nie włączyła się żadna Stacja Diagnostyczna Pojazdów. Najbliższa stacja diagnostyczna znajduje się: w Makowie Mazowieckim przy ul.Przasnyskiej 77, w Ciechanowie przy ul. Płockiej 13 i Mazowieckiej 6 oraz w Ostrołęce przy ul. Tadeusza Zawadzkiego Zośki1. W dniach 10 i 12 grudnia 2016 roku w w/w stacjach będą Państwo mogli bezpłatnie ustawić i wyregulować światła w swoich pojazdach.


Przasnyscy policjanci apelują do wszystkich kierujących oraz właścicieli samochodów, aby nie bagatelizowali kwestii oświetlenia pojazdu, gdyż ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.


Pamiętajmy, że w okresie jesienno – zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia, bowiem potęgują się negatywne zjawiska niekorzystnie wpływające na proces widzenia, zwłaszcza przy występowaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Od świtu do zmierzchu światła pełnią jedynie rolę oznaczania pozycji pojazdu na drodze. Po zapadnięciu zmroku dodatkowym zadaniem przednich świateł pojazdu jest również oświetlanie drogi i co szczególnie istotne, wszelkich nieoświetlonych przeszkód. Prawidłowe działanie świateł w pojeździe ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych i rowerzystów. Zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest determinowany poza ich ogólnym stanem technicznym takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Wszelkie niedomagania w tym zakresie mogą skutkować między innymi niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do olśnienia innych uczestników mchu drogowego np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych.

Wydział Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu/AC/EŚ.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments