Kościół Katolicki wydał zalecenia dla wiernych w związku z koronawirusem.

Przestrzeganie podstawowych zasad higieny, komunia na rękę – lub komunia duchowa, nie korzystanie w wody święconej w kropielnicach – to zasadnicze zalecenia dla wiernych Kościoła Katolickiego w związku z możliwością pojawienia się na terenie Polski koronawirusa.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skierował do biskupów i księży komunikat, zawierający wskazówki, jakie działania podjąć w przypadku pojawienia się zagrożenia. W komunikacie nie ma mowy o ograniczeniu dostępu wiernych do kościoła, są za to inne zalecenia.

Po pierwsze, chodzi o przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny – podkreśla w komunikacie abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu wskazuje, że ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się koronawirusa, trzeba, „aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę”. Zwraca także uwagę, że Komunia duchowa jest aktem modlitewnym, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. „Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie” – dodaje abp Gądecki.

Podkreśla też, że osoby, które mają obawy przed zarażeniem, nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach. „Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej” – zaznacza przewodniczący Episkopatu Polski.


 

Źródło KEP codziennikmlawski.pl
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ja znajoma
Ja znajoma
10 miesięcy temu

Nareszcie coś mądrego jak można brać z niewiadomych rąk cos8 do buzi,i

Ania
Ania
10 miesięcy temu

A to nie wystarczy sie modlić albo przekazac parę milionów na Rydzyka?