Koniec z marnotrawstwem? Od dziś sklepy zapłacą karę za wyrzucanie żywności.

1 marca weszły w życie nowe przepisy, mające zapobiegać marnowaniu żywności. Od dziś sklepy muszą oddawać jedzenie organizacjom, zamiast je wyrzucać. W przypadku stwierdzenia takich praktyk, czeka je kara.

Czy zmieni to powszechną praktykę wystawiania przeterminowanych, z kończącym się terminem lub uszkodzonych produktów żywnościowych na śmietniki?

Zgodnie z nowym prawem, sklepy i sieci handlowe mają obowiązek zawarcia umów z organizacjami pozarządowymi, którym wspomniana żywność  będą przekazywana nieodpłatnie.

Mogą to być podwiędnięte warzywa, produkty, które mają bliski termin ważności czy produkty z uszkodzonymi opakowaniami (jeśli uszkodzenie nie wpływa na ich jakość i przydatność do spożycia). Jeśli sklep nie przekaże takiej żywności, a zmarnowaną żywność potem wyrzuci, będzie musiał wnieść opłatę na rzecz organizacji, z którą zawarł umowę.

Opłata za zmarnowaną żywność to 10 gr za 1 kg zmarnowanego jedzenia. Jeśli sklep nie zawrze umowy z żadną organizacja, także za to zapłaci. Najpierw karę 5 tys. zł, a potem… 10 gr za każdy kilogram zmarnowanej żywności.Jednak w tym przypadku pieniądze nie powędrują do organizacji, a na konto wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Nad tym, czy sklepy wywiązują się z nowego obowiązku, czuwać będą inspektorzy ochrony środowiska.


 

Źródło Wiadomości Handlowe
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments