Kongres Bibliotek Publicznych 2013

Biblioteka pełna ludzi” – pod takim hasłem 21-22 października br. odbywał się IV Kongres Bibliotek Publicznych. Spotkanie w warszawskim Centrum Nauki Kopernik zainaugurował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Kongres został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej. Na tegorocznym spotkaniu było blisko 300 uczestników, w tym bibliotekarze z Hiszpanii, Włoch, Turcji, Chorwacji, Austrii, Rumunii, Bułgarii, Ukrainy. Wykład inauguracyjny wygłosiła Sarah Houghton  bibliotekarka z San Rafael z Kalifornii, która popularyzuje nowoczesne technologie wśród bibliotekarzy i użytkowników bibliotek.

6 bloków tematycznych, 30 warsztatów, wiele atrakcji towarzyszących.
Interaktywna formuła i różnorodność prezentowanych treści daje bibliotekarzom motywację i inspiracje do działania.

Cieszymy się, że wśród uczestników Kongresu byli też pracownicy naszej Biblioteki – Pani Małgorzata Sobiesiak i Pani Iwona Robakowska. Oto relacja Pani Iwony Robakowskiej:

Niezmiernie ciekawe były warsztaty, w których uczestniczyłyśmy na temat  obsługi czytelników z dysfunkcją wzroku. Nasza biblioteka prowadzi punk książki mówionej, z tego też względu cenne były dla nas praktyczne wskazówki przekazane przez bibliotekarkę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie Panią Annę Rutkowską mającą duże doświadczenie w pracy z osobami niedowidzącymi.

Warsztat pod hasłem „Biblioteka diagnozuje” pokazał nam jak w sposób praktyczny przygotować się do zbadania potrzeb różnych grup naszych czytelników. Bardzo dynamicznie zajęcia poprowadził Pan Miłosz Ukleja, socjolog współpracujący z bibliotekami w całej Polsce.

Zajęcia na temat zakładania stowarzyszeń przy bibliotekach pokazały nam moc i konkretne korzyści dla biblioteki i czytelników z ich działania. Jednocześnie Pani Aleksandra Muzyka Hajdukiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, która prowadziła warsztat, uświadomiła nam, na jakie trudności możemy się natknąć podczas zakładania i prowadzenia takiego stowarzyszenia.

Bardzo ciekawym dla nas okazała się wykład na temat identyfikacji wizualnej biblioteki w praktyce. Jesteśmy w przededniu zmian dotyczący wyposażenia i wystroju wnętrz biblioteki głównej, dlatego porady praktyczne i wskazówki dotyczące tego tematu były dla nas bardzo cenne.

Podczas Kongresu miałyśmy też okazję poznać działanie i propozycje skierowane do bibliotek przez różne organizacje pozarządowe, które mają ciekawe pomysły, inspiracje i gotowe do wykorzystania oferty.

Ważne podczas Kongresu były indywidualne spotkania i rozmowy w kuluarach, wymiana doświadczeń z bibliotekarkami i bibliotekarzami z całej Polski i innych krajów.



Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments