Koncert na zakończenie roku powstańczego

Koncertem operowym zakończył się projekt Stowarzyszenia na rzecz Gminy Przasnysz mający promować tożsamość i kulturę lokalną na terenie gminy. Wspomniany koncert odbył się w niedzielę, 15 grudnia, w kościele parafialnym w Bogatem, a wystąpił na nim bas-baryton Krzysztof Łyziński. Jednocześnie było to zakończenie obchodów 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

W ciągu kilku miesięcy Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz zrealizowało szereg działań mających upamiętniać tradycje regionu, związane nie tylko z historią, lecz także m.in. zwyczajami z terenów podprzasnyskich wsi. Niedzielna uroczystość była chyba najbardziej przejmującą, poświęcona była bowiem pamięci wszystkich powstańców, którzy 150 lat temu podjęli nierówny bój o wolność polskich ziem znajdujących się pod zaborem rosyjskim.

Z tej okazji do Bogatego zawitał Krzysztof Łyziński, bas-baryton występujący m.in. na krajowych i zagranicznych scenach operowych. Zaproszony artysta wystąpił w towarzystwie swego syna Bartłomieja, który zapowiadał kolejne przygotowane pieśni, a także akompaniował ojcu podczas występów. Śpiew Krzysztofa Łyzińskiego był przeplatany okolicznościową poezją prezentowaną przez młodzież, jak również mieszkańców Bogatego: Kazimierza Wendę i Irenę Budnicką.

Choć cały występ nie trwał nawet godziny, pozostawił duże wrażenie na wszystkich, którzy zdecydowali się przyjść do kościoła w Bogatem. Część mieszkańców gminy włączała się do śpiewu najbardziej znanych pieśni patriotycznych, które miał w swoim repertuarze zaproszony artysta. Wśród słuchaczy była również wójt Grażyna Wróblewska, która na zakończenie podziękowała stowarzyszeniu za zorganizowanie całego cyklu wydarzeń mających wskrzeszać dawne tradycje regionu.guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments