Koncert na zakończenie roku powstańczego

Koncertem operowym zakończył się projekt Stowarzyszenia na rzecz Gminy Przasnysz mający promować tożsamość i kulturę lokalną na terenie gminy. Wspomniany koncert odbył się w niedzielę, 15 grudnia, w kościele parafialnym w Bogatem, a wystąpił na nim bas-baryton Krzysztof Łyziński. Jednocześnie było to zakończenie obchodów 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

W ciągu kilku miesięcy Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz zrealizowało szereg działań mających upamiętniać tradycje regionu, związane nie tylko z historią, lecz także m.in. zwyczajami z terenów podprzasnyskich wsi. Niedzielna uroczystość była chyba najbardziej przejmującą, poświęcona była bowiem pamięci wszystkich powstańców, którzy 150 lat temu podjęli nierówny bój o wolność polskich ziem znajdujących się pod zaborem rosyjskim.

Z tej okazji do Bogatego zawitał Krzysztof Łyziński, bas-baryton występujący m.in. na krajowych i zagranicznych scenach operowych. Zaproszony artysta wystąpił w towarzystwie swego syna Bartłomieja, który zapowiadał kolejne przygotowane pieśni, a także akompaniował ojcu podczas występów. Śpiew Krzysztofa Łyzińskiego był przeplatany okolicznościową poezją prezentowaną przez młodzież, jak również mieszkańców Bogatego: Kazimierza Wendę i Irenę Budnicką.

Choć cały występ nie trwał nawet godziny, pozostawił duże wrażenie na wszystkich, którzy zdecydowali się przyjść do kościoła w Bogatem. Część mieszkańców gminy włączała się do śpiewu najbardziej znanych pieśni patriotycznych, które miał w swoim repertuarze zaproszony artysta. Wśród słuchaczy była również wójt Grażyna Wróblewska, która na zakończenie podziękowała stowarzyszeniu za zorganizowanie całego cyklu wydarzeń mających wskrzeszać dawne tradycje regionu.Może ci się spodobać również
Komentarze
Loading...