Kierownictwo ZHP nie zabroniło przasnyskim harcerzom uczestnictwa w Marszu dla Życia i Rodziny.

W ostatnich dniach w mediach  pojawiła się informacja jakoby kierownictwo Mazowieckiej Chorągwi ZHP zabroniło harcerzom z przasnyskiego hufca uczestniczyć w Marszu dla Życia i Rodziny, który odbył się w minioną niedzielę w Przasnyszu. Informacji stanowczo zaprzecza rzecznik ZHP jak i przasnyski Hufiec.

Wiadomość o rzekomym zakazie pojawiła się już w poniedziałek, jednak nieoczekiwaną reakcję wywołał dopiero tweet redaktora naczelnego tygodnika „Niedziela” Artura Stelmasiaka, w którym zarzuca on Chorągwi Mazowieckiej ZHP zakazanie przasnyskim harcerzom udziału w marszu.

-W Przasnyszu ZHP odmówiło udziału w lokalnym Marszu dla Życia i Rodziny. Wg lokalnych informacji młodzi harcerze z Przasnysza nie mogli uczestniczyć w Marszu, bo nie pozwoliło im na to kierownictwo Mazowieckiej Chorągwi ZHP. Tęczowe harcerstwo się z tego robi! – pisze dziennikarz. Informację podaje również płocki Gość Niedzielny. – Niestety, nie obyło się bez nieprzyjemnego zgrzytu. W marszu nie mogli uczestniczyć harcerze, którym nie pozwoliło na to kierownictwo Mazowieckiej Chorągwi ZHP. – czytamy.

Komenda Chorągwi Mazowieckiej ZHP oficjalnie zaprzecza i oświadcza, że takiego zakazu nie wydawała żadnej jednostce harcerskiej ani jej członkom. Również i Hufiec ZHP w Przasnyszu nie pozostał bierny na oskarżenia i wczoraj wydał swoje stanowisko.

Oświadczenie Komendy Chorągwi Mazowieckiej ZHP

W związku z publikacjami prasowymi dotyczącymi zakazu udziału harcerzy z Hufca ZHP Przasnysz w Marszu dla Życia i Rodziny wyjaśniamy, że nieprawdziwe i wprowadzające w błąd opinię publiczną są informacje tam zawarte. Komenda Chorągwi Mazowieckiej ZHP oświadcza, że takiego zakazu nie wydawała żadnej jednostce harcerskiej ani jej członkom. Kwestię udziału w Marszu pozostawiono do indywidualnej decyzji harcerzy i instruktorów oraz ich rodziców i opiekunów.

Chorągiew Mazowiecka ZHP – podobnie jak Związek Harcerstwa Polskiego – realizując program w zgodzie z wartościami przyjętymi w naszym harcerskim ruchu wyróżniającymi się braterskim stosunkiem do innych, przyjacielską i serdeczną postawą wobec wszystkich ludzi, gotowością i umiejętnością bezinteresownej służby innym ludziom, Bogu i Polsce w żaden sposób nie ogranicza zaangażowania hufców i drużyn w uroczystości religijne i kościelne. Dlatego z najwyższym niepokojem przeczytaliśmy informacje sugerujące o zakazie.

W odniesieniu do pojawiających się pytań ze strony przedstawicieli środków społecznego przekazu – w kontekście opisywanych doniesień prasowych – informujemy ponadto, że Hufiec ZHP Przasnysz zawsze aktywnie uczestniczy m.in. w: Orszaku Trzech Króli, Ekstremalnej Drodze Krzyżowej i harcerskiej Drodze Krzyżowej, Harcerskiej Służbie Lednica podczas Spotkania Młodych, a jego członkowie rokrocznie pełnią warty harcerskie przy Grobie Pańskim.


B.S.

guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Xyz
Xyz
1 rok temu

Nie mieszajcie harcerzy w politykę

Andrzej
Andrzej
odpowiada  Xyz
1 rok temu

Co ty chrzanisz, jaką to polityka? Ochronę życia nazywasz polityką? I ta troska o harcerzy… Taką faryzejska

Czytelnik
Czytelnik
1 rok temu

czyzby za mała frekwencja byla na marszu? Nie mieszajcie do tego harcerzy

Sąsiad
Sąsiad
1 rok temu

Jeśli Hufiec Przasnysz odmówił udziału w marszu to nic nie stało na przeszkodzie, żeby harcerze na własną rękę w nim uczestniczyli (tylko bez mundurów bo to nie służba). Więc jestem pewny, że jak któryś harcerz z Przasnysza chciał przybyć na marsz to przybył 😀

Marek
Marek
1 rok temu

Przecież harcerze byli. Jeden nawet nakładał kiełbaski pod kościołem.

Jan
Jan
odpowiada  Marek
1 rok temu

Ciekawe który heh

Marek
Marek
odpowiada  Jan
1 rok temu

Ten miły, wysoki co się tak udziela zawsze charytatywnie.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Nie mieli ludzi do nakładania kiełbasek więc myśleli że harcerzy wykorzystają. Frekwencję też myśleli że im podniosą. Harcerze służą Bogu, ludziom i ojczyźnie, a nie stowarzyszeniom katolickim.

Artur Stelmasiak
Artur Stelmasiak
1 rok temu

Ta informacja delikatnie mówiąc nie jest prawdziwa był odgórny zakaz i nawet reprymendy dla tych, którzy tego zakazu nie przestrzegają https:// twitter.com/ArturStelmasiak/status/1139808519253684224

Redakcja jakby się trochę postarała to napisałaby jak było https://www. niedziela.pl/artykul/43416/Prorodzinny-marsz-bez-harcerzy-z-ZHP