Kierownictwo ZHP nie zabroniło przasnyskim harcerzom uczestnictwa w Marszu dla Życia i Rodziny.

W ostatnich dniach w mediach  pojawiła się informacja jakoby kierownictwo Mazowieckiej Chorągwi ZHP zabroniło harcerzom z przasnyskiego hufca uczestniczyć w Marszu dla Życia i Rodziny, który odbył się w minioną niedzielę w Przasnyszu. Informacji stanowczo zaprzecza rzecznik ZHP jak i przasnyski Hufiec.

Wiadomość o rzekomym zakazie pojawiła się już w poniedziałek, jednak nieoczekiwaną reakcję wywołał dopiero tweet redaktora naczelnego tygodnika „Niedziela” Artura Stelmasiaka, w którym zarzuca on Chorągwi Mazowieckiej ZHP zakazanie przasnyskim harcerzom udziału w marszu.

-W Przasnyszu ZHP odmówiło udziału w lokalnym Marszu dla Życia i Rodziny. Wg lokalnych informacji młodzi harcerze z Przasnysza nie mogli uczestniczyć w Marszu, bo nie pozwoliło im na to kierownictwo Mazowieckiej Chorągwi ZHP. Tęczowe harcerstwo się z tego robi! – pisze dziennikarz. Informację podaje również płocki Gość Niedzielny. – Niestety, nie obyło się bez nieprzyjemnego zgrzytu. W marszu nie mogli uczestniczyć harcerze, którym nie pozwoliło na to kierownictwo Mazowieckiej Chorągwi ZHP. – czytamy.

Komenda Chorągwi Mazowieckiej ZHP oficjalnie zaprzecza i oświadcza, że takiego zakazu nie wydawała żadnej jednostce harcerskiej ani jej członkom. Również i Hufiec ZHP w Przasnyszu nie pozostał bierny na oskarżenia i wczoraj wydał swoje stanowisko.

Oświadczenie Komendy Chorągwi Mazowieckiej ZHP

W związku z publikacjami prasowymi dotyczącymi zakazu udziału harcerzy z Hufca ZHP Przasnysz w Marszu dla Życia i Rodziny wyjaśniamy, że nieprawdziwe i wprowadzające w błąd opinię publiczną są informacje tam zawarte. Komenda Chorągwi Mazowieckiej ZHP oświadcza, że takiego zakazu nie wydawała żadnej jednostce harcerskiej ani jej członkom. Kwestię udziału w Marszu pozostawiono do indywidualnej decyzji harcerzy i instruktorów oraz ich rodziców i opiekunów.

Chorągiew Mazowiecka ZHP – podobnie jak Związek Harcerstwa Polskiego – realizując program w zgodzie z wartościami przyjętymi w naszym harcerskim ruchu wyróżniającymi się braterskim stosunkiem do innych, przyjacielską i serdeczną postawą wobec wszystkich ludzi, gotowością i umiejętnością bezinteresownej służby innym ludziom, Bogu i Polsce w żaden sposób nie ogranicza zaangażowania hufców i drużyn w uroczystości religijne i kościelne. Dlatego z najwyższym niepokojem przeczytaliśmy informacje sugerujące o zakazie.

W odniesieniu do pojawiających się pytań ze strony przedstawicieli środków społecznego przekazu – w kontekście opisywanych doniesień prasowych – informujemy ponadto, że Hufiec ZHP Przasnysz zawsze aktywnie uczestniczy m.in. w: Orszaku Trzech Króli, Ekstremalnej Drodze Krzyżowej i harcerskiej Drodze Krzyżowej, Harcerskiej Służbie Lednica podczas Spotkania Młodych, a jego członkowie rokrocznie pełnią warty harcerskie przy Grobie Pańskim.


B.S.

9
Skomentuj artykuł

avatar
6 Liczba wątków
3 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętsze tematy
8 Comment authors
Artur StelmasiakMieszkaniecAndrzejJanMarek Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Xyz
Gość
Xyz

Nie mieszajcie harcerzy w politykę

Andrzej
Gość
Andrzej

Co ty chrzanisz, jaką to polityka? Ochronę życia nazywasz polityką? I ta troska o harcerzy… Taką faryzejska

Czytelnik
Gość
Czytelnik

czyzby za mała frekwencja byla na marszu? Nie mieszajcie do tego harcerzy

Sąsiad
Gość
Sąsiad

Jeśli Hufiec Przasnysz odmówił udziału w marszu to nic nie stało na przeszkodzie, żeby harcerze na własną rękę w nim uczestniczyli (tylko bez mundurów bo to nie służba). Więc jestem pewny, że jak któryś harcerz z Przasnysza chciał przybyć na marsz to przybył 😀

Marek
Gość
Marek

Przecież harcerze byli. Jeden nawet nakładał kiełbaski pod kościołem.

Jan
Gość
Jan

Ciekawe który heh

Marek
Gość
Marek

Ten miły, wysoki co się tak udziela zawsze charytatywnie.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Nie mieli ludzi do nakładania kiełbasek więc myśleli że harcerzy wykorzystają. Frekwencję też myśleli że im podniosą. Harcerze służą Bogu, ludziom i ojczyźnie, a nie stowarzyszeniom katolickim.

Artur Stelmasiak
Gość
Artur Stelmasiak

Ta informacja delikatnie mówiąc nie jest prawdziwa był odgórny zakaz i nawet reprymendy dla tych, którzy tego zakazu nie przestrzegają https:// twitter.com/ArturStelmasiak/status/1139808519253684224

Redakcja jakby się trochę postarała to napisałaby jak było https://www. niedziela.pl/artykul/43416/Prorodzinny-marsz-bez-harcerzy-z-ZHP