Kiedy powstanie deptak przy przasnyskim cmentarzu?

W maju 2020 roku miały zakończyć się zapowiadane przez powiat prace nad deptakiem, przylegającym do muru cmentarza parafialnego od strony ul. Baranowskiej. Miasto miało sfinansować połowę inwestycji, ale 50 tys. zł przeznaczone w ubiegłym roku okazało się sumą zbyt małą. Kiedy teren wypięknieje?

 

W ubiegłym roku miasto udzieliło powiatowi wsparcia na budowę deptaka w wysokości 50 tys. zł, ale okazało się to sumą zbyt małą, ponieważ koszt inwestycji miał być czterokrotnie wyższy. Starostwo chciało, aby samorządy miejski i powiatowy finansowały inwestycję po połowie.

Podczas ostatniej sesji Rada Miejska w Przasnyszu zgodziła się zwiększyć o 100% kwotę przeznaczoną na deptak. W budżecie miasta zapisano więc kwotę 100 tys. zł, co powinno pozwolić zabezpieczyć połowę potrzebnej sumy, a resztę ma współfinansować powiat.

Zwróciliśmy się do starostwa z prośbą o podanie szczegółów budowy. Chcieliśmy poznać także nowe terminy przeprowadzenia inwestycji oraz poznać los rosnących przy cmentarzu drzew.

W tej chwili gotowa jest wizualizacja i projekt zagospodarowania terenu ciągu pieszego wzdłuż cmentarnego muru aż do ul. Orlika. Na tym odcinku starostwo planuje wykonać ścieżkę rowerową, chodnik i pas zieleni z elementami małej architektury tj. ławki, siedziska czy ozdobne donice. Szacunkowy koszt inwestycji wyniesie 200 tys. złotych.

 

Czy uda się zachować drzewa rosnące wzdłuż muru?

Jak wiemy, w ubiegłym roku na wniosek Powiatowego Zarządu Dróg burmistrz Łukasz Chrostowski, który w kampanii wyborczej kładł duży nacisk na ochronę zieleni, wydał zgodę na wycinkę 12 drzew rosnących w tym miejscu.

Mimo zgody wydanej przez burmistrza powiat chce zachować istniejące drzewa, choć ich korony ulegną przycięciu.

Projekt zakłada przycięcie koron drzew w tak zwane parasole od muru do krawędzi jezdni, aby zminimalizować konieczność ich całkowitej wycinki, a jednocześnie poprawić bezpieczeństwo użytkowników drogi powiatowej oraz przylegającego do niej chodnika – wyjaśnił powiat, dodając, że korony zostaną jedynie uszczuplone.

 

Kiedy zakończą się prace przy deptaku?

– Od 1 marca a 15 października obowiązuje zakaz wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków, zatem realizacja inwestycji, obejmująca wycinkę gałęzi drzew, może rozpocząć się dopiero po 15 października 2020 roku. Zakończenie prac modernizacyjnych przy drodze powiatowej przewiduje się do końca roku 2020 – poinformował powiat.

Warto mieć na uwadze również inne przepisy stanowiące, że usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony stanowi uszkodzenie drzewa, a w przypadku usunięcia 50% korony mówimy już o jego zniszczeniu.

Mimo, że inwestycja jeszcze się nie rozpoczęła jedno z rosnących tu drzew zupełnie straciło koronę, a wjeżdżających do Przasnysza od strony Bartnik wita jedynie smętny kikut, fatalnie świadczący o lokalnych władzach.

M. Jabłońska


 

guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel
Daniel
7 miesięcy temu

Czy ktokolwiek przez chwilę pomyślał jaki jest tam ruch samochodów, w tym ciężarowych? Nie wyobrażam sobie, by ktoś chciał tam wypoczywać słuchając ryku silnika i wdychać spaliny.

Konfitura
Konfitura
7 miesięcy temu
odpowiada  Daniel

Ej no co chcesz ?? Może jakiś Warszawiak przyjedzie od Rafalali Teczkowskiej i będzie chciał powdychac Co2 żeby poczuć się jak u siebie

Edek
Edek
7 miesięcy temu

Jak zwykle, po głupiemu

Tomek
Tomek
7 miesięcy temu

Wycinka drzew to jest najgorsza rzecz jaką można zrobić w tym i tak bezdrzewnym mieście.
Pamiętam jeszcze jak było ładnie, zielono… Teraz szaro – betonowo.

Zajęc
Zajęc
7 miesięcy temu
odpowiada  Tomek

Tomek, trzeba pilnować nowych nasadzeń. Ustanowić złotą zasadę, wycinam jedno, sadzę dwa. 😉

Tomek
Tomek
7 miesięcy temu
odpowiada  Zajęc

Dobrze prawisz Zajęcu 🙂
Pozdrawiam