Kenijczycy na premierze

30 września pięćdziesięciu Kenijczyków  wyruszyło w niezwykłą podróż edukacyjną. Obejrzeliśmy – kilka dni po premierze – film Mirosława Krzyszkowskiego pt. Pilecki, który  zwyciężył w  plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2014.

Pilecki to fabularyzowany dokument o człowieku niezłomnym – Polaku, którego brytyjski historyk Michael Foot uznał za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi oporu podczas II wojny światowej . Jest to również opowieść o dramacie rodziny rotmistrza, której przez ponad 40 lat nie wolno było w Polsce wymawiać jego nazwiska.  Syn Witolda Pileckiego wzrastał z piętnem syna zdrajcy, przez 67 lat nie mógł mówić o swej rodzinnej historii ani pomodlić się na grobie ojca, miał  trudności za znalezieniem pracy. Ten film to jego osobiste świadectwo o o życiu jednego z największych polskich patriotów – mężczyzny, który opuszcza ukochaną żonę z dwójką małych dzieci, aby wstąpić na ochotnika do największego hitlerowskiego obozu śmierci i zaświadczyć o ludobójstwie. W Auschwitz spędził prawie trzy lata, po ucieczce z obozu służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim, gdy upadło, trafił do Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wrócił do kraju, w którym doświadczył tortur i hańbiącego procesu,podczas którego zasądzono karę śmierci. Do dziś nie odnaleziono szczątków rotmistrza.

Film obejrzeliśmy wraz z jego twórcami – po seansie usłyszeliśmy niezwykłą historię powstania filmu, który jako pierwszy w historii polskiej kinematografii powstał dzięki funduszom ze składek społecznych. Reżyser Mirosław Krzyszkowski bardzo ciekawie opowiedział o procesie powstawania filmu, dziennikarz Bogdan Wasztyl zaś zdradził  nam kulisy współczesnej produkcji filmowej.

Elżbieta Tyniecka


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments