Katastrofa samolotu na lotnisku w Sierakowie.

Do niecodziennego zdarzenia doszło 16 października 2018r. około godz. 11.00 na terenie Lotniska Aeroklubu Północnego Mazowsza w Sierakowie, gdzie podczas awaryjnego ładowania rozbił się samolot turystyczny, który po uderzeniu w ziemię stanął w płomieniach. Na szczęście pilot z płonącej maszyny zdołał się wydostać o własnych siłach jednak po zrobieniu kilkunastu kroków od płonącego samolotu stracił przytomność i upadł. Świadkiem zdarzenia był dyspozytor lotniska, który o zaistniałym zdarzeniu powiadomił Oficera Dyżurnego KPP w Przasnyszu, który na miejsce katastrofy wysłał wszystkie służby ratunkowe. Komendant Powiatowy Policji w Przasnyszu insp. Tomasz Łysiak, polecił natychmiast powiadomić Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Przasnyszu.

Z miejsca katastrofy ewakuowano pracowników lotniska oraz firmy transportowej znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie z miejscem zdarzenia. Pilotowi samolotu została udzielona pomoc medyczna. Państwowa Straż Pożarna przystąpiła do akcji gaśniczej płonącego samolotu oraz odcięcia drogi rozprzestrzeniającego się pożaru w kierunku stacji paliw lotniska oraz firmy transportowej. W tym czasie dowodzący działaniami został poinformowany, że pilot odzyskał przytomność i oświadczył, że samolot który pilotował został uprowadzony przez uzbrojonego, prawdopodobnie byłego żołnierza GROMU. W związku z powyższą informacją Starosta Przasnyski, polecił Komendantowi Powiatowemu Policji w Przasnyszu bezzwłocznie rozpocząć poszukiwania uciekiniera z jednoczesnym wystawieniem zwiększonej liczby patroli policji celem stałego nadzorowania obszaru potencjalnego zagrożenia do czasu jego neutralizacji.

W związku z zaistniałą sytuacją Oficer Dyżurny KPP w Przasnyszu, poinformował Oficera Dyżurnego 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu, który na miejsce zdarzenia wysyłał pluton żołnierzy z pododdziału alarmowego w rejon miejscowości Karwacz gm. Przasnysz w celu wsparcia działań Policji podczas realizacji zatrzymania byłego żołnierza GROM.

Z zeznań świadków wynikało, że osoba oddalająca się od samolotu zbiegła w stronę miejscowości Karwacz i ukryła się w kompleksie leśnym. Jeden ze świadków oświadczył iż uciekająca osoba miała wyraźne problemy z chodzeniem jak gdyby miała złamaną nogę. W związku z powyższymi ustaleniami żołnierze z 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu przystąpili do okrążenia kompleksu leśnego w msc. Karwacz. W okolicy parkingu leśnego ujawnili ukrywającego się uciekiniera. Na miejsce został sprowadzony zespół policyjnych negocjatorów, którego działania nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Pomiędzy żołnierzami z JW. 5699, a uciekinierem wywiązała się strzelanina podczas której były żołnierz GROMU został ranny.

Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń do jakich doszło we wtorek 16 października 2018r. na terenie Lotniska Aeroklubu Północnego Mazowsza w Sierakowie oraz w rejonie kompleksu leśnego w Karwaczu w których uczestniczyły wszystkie służby ratownicze z terenu powiatu przasnyskiego.

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności praktycznych, merytorycznych, metodycznych i organizacyjnych w zakresie zapobiegania i zwalczania sytuacji kryzysowych.

Źródło KPP Przasnysz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments