Już 40 osób utonęło na Mazowszu.

Brawura, alkohol, nierozsądna zabawa lub szczególnie niebezpieczne skoki „na główkę” mogą okazać się tragiczne w skutkach. Od początku roku na terenie województwa mazowieckiego utonęło 40 osób, a wśród ofiar aż 87 proc. stanowią mężczyźni. 12 osób utopiło się na początku lipca – ostatnio rzeka Narew pochłonęła dwóch nieumiejących pływać nastolatków.

W czerwcu i lipcu (stan na 10 lipca) utonęło łącznie 26 osób, dlatego podczas wakacji służby i inspekcje podejmują dodatkowe działania, zwiększające bezpieczeństwo kąpiących się w akwenach. Trwają lądowe oraz wodne patrole policji, WOPR i straży miejskich. Kontrolowane są kąpieliska, a także miejsca objęte zakazem kąpieli. Jednak żadne kontrole nie zastąpią zdrowego rozsądku i zachowania bezpieczeństwa. Dlatego nad wodą warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • starajmy się korzystać z kąpielisk strzeżonych,
  • stosujmy się bezwzględnie do poleceń osób nadzorujących,
  • nie wchodźmy do wody po alkoholu,
  • nie wskakujmy do wody, zwłaszcza na głowę i nie wchodźmy sami do wody,
  • dzieci powinny wchodzić do wody zawsze pod opieką dorosłych.

W tegorocznym sezonie letnim na terenie województwa mazowieckiego samorządy wyznaczyły 14 miejsc przeznaczonych do kąpieli i 7 kąpielisk. Według danych sanepidu obecnie można korzystać z 19 takich punktów. Status kąpieliska oznacza, że zgodnie z wymogami unijnymi miejsce ma lepszą bazę sanitarną, ratownicy więcej sprzętu – w tym motorówkę, a woda jest badana co miesiąc (a nie tylko na początku sezonu). Lista miejsc przeznaczonych do kąpieli dostępna jest na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

PAMIĘTAJ: 5 – 6 minut od rozpoczęcia tonięcia to czas, w którym należy podjąć reanimację – sztuczne oddychanie i masaż serca. Jeśli wypadek zdarzy się w miejscu niestrzeżonym, szanse na uratowanie są znacznie mniejsze.


Mazowiecki Urząd Wojewódzki


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments