Jutro początek roku szkolnego. Czy wszystkie dzieci znajdą opiekę w miejskich przedszkolach i żłobku?

Nowy rok szkolny 2020/2021 rozpoczyna się już jutro. Towarzyszy mu większa liczba obaw niż zwykle, a szczególnie zatroskani są rodzice maluchów. Postanowiliśmy sprawdzić czy wszyscy chętni znajdą miejsce w placówkach opiekuńczych, bo choć po raz kolejny zmniejszono konieczne dystanse, do pełnej swobody działania jeszcze daleko. Dyrektorzy zapewniają, że przedszkola są gotowe na nową normalność.

 

Miejskie Przedszkolu nr 1 im. M. Kownackiej w Przasnyszu:

Placówka jest przygotowana do rozpoczęcia roku szkolnego. Każda sala przedszkolna ma 66,7 m2. W jednej sali przebywać będzie od 25 – 27 dzieci, więc powierzchnia przypadająca na jedno dziecko jest spełniona z „nawiązką”. W związku z wytycznymi przeciwepidemicznymi GIS z 25 sierpnia br. (czwarta aktualizacja) zostały opracowane Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa w Miejskim Przedszkolu nr 1 im. M.Kownackiej w Przasnyszu, które weszły w życie Zarządzeniem dyrektora przedszkola. Personel został z nimi zapoznany i zobowiązany do ich przestrzegania. Wszystkie informacje dotyczące zasad postępowania dostępne są na stronie Internetowej placówki. Rodzice zostaną z nimi zapoznani na zebraniach w grupach (2 i 3 września). 25 sierpnia odbyło się spotkanie z P. Burmistrzem, gdzie zostały omówione zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa dzieci i personelu podczas pandemii. Z sal zajęć usunięto przedmioty, które nie nadają się do prania lub dezynfekcji. Przedszkole zostało doposażone w nowe zabawki, które można myć. Zostały też wdrożone wszystkie procedury zapewniające bezpieczeństwo w zakresie żywienia dzieci. Rekrutacja do Miejskiego Przedszkola nr 1 im. M. Kownackiej w Przasnyszu przebiegała zgodnie z Ustawą Prawo Oświatowe, rozporządzeniem MEN oraz terminami określonymi Zarządzeniem Burmistrza Przasnysza i została zakończona. W związku z wyjątkową sytuacją rodzice mogli przesyłać dokumenty drogą elektroniczną, z możliwością ich późniejszego dostarczenia. Wszystkie dzieci, których rodzice spełnili wymogi określone przepisami prawa zostały przyjęte.

Część rodziców zapisuje dzieci do kilku przedszkoli, więc koniec sierpnia i początek września to czas, kiedy trwa rotacja przedszkolaków. Na miejsce dzieci, które przechodzą do innych placówek przyjmowane są nowe, których rodzice nie złożyli dokumentów w okresie rekrutacyjnym. Obecnie do przedszkola przyjętych jest 103 dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Mimo Licznych wymogów sanitarnych przedszkole będzie działać normalnie. Wszystkie zapisane dzieci mogą do niego uczęszczać. Jesteśmy dobrze zaopatrzeni przez UM w środki czystości,dezynfekcji i ochrony osobistej. Od pierwszego dnia pobytu dzieci odbędą cykl zajęć „Jak uchronić się przed zakażeniem COVID-19”.W Dniach od 26 do 28 sierpnia organizowane były dni adaptacyjne, w których codziennie brało udział ok. 20 dzieci z opiekunami. Spotkania odbywały się z zachowaniem wymogów sanitarnych. Kontakt telefoniczny czy drogą elektroniczną świadczy o dużym zainteresowaniu placówką rodziców dzieci nowoprzyjętych oraz uczęszczających w roku ubiegłym do przedszkola. Zapewniam,że bardzo sumiennie przygotowaliśmy się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego i zrobimy co w naszej mocy, by dzieci były bezpiecznie. Liczymy też na wyrozumiałość i współpracę ze strony rodziców – informuje Joanna Węglicka Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 1 im.M. Kownackiej w Przasnyszu.

 

Miejskie Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu:

Nasze przedszkole posiada 3 duże, przestronne sale zajęć. Powierzchnia każdej sali wynosi  60 m. Jeśli chodzi o liczebność grup to przedstawia się obecnie następująco: Pszczółki (3-latki) – 25 dzieci, Motylki (4-latki) – 27, Biedronki (4,5-latki) – 23. W związku z powyższym bez problemu spełniamy zalecenia GIS-u co do powierzchni przypadającej na jedno dziecko. Jeśli chodzi o wystarczającą liczbę miejsc, to mamy kilkoro dzieci na liście rezerwowej. Z wieloletniego doświadczenia wiemy, że w pierwszym tygodniu września zdarza się, że rodzice rezygnują z pobytu dziecka w przedszkolu. W ich miejsce przyjmowane są kolejne dzieci. Nasze przedszkole działa normalnie. Staramy się przestrzegać zaleceń GIS. W okresie od 11.05 do 30.06 i w sierpniu wszystko działało bez zarzutu. Współpraca z rodzicami układała się bardzo dobrze. Mamy nadzieję, że również od 01.09. wszystko pójdzie sprawnie. Pracownicy dołożą starań, by dzieci i rodzice byli zadowoleni i przede wszystkim bezpieczni – poinformowała Małgorzata Osowska, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 2.

Żłobek Miejski

Mimo wymogów sanitarnych od 1 września żłobek będzie działał normalnie.  Stosując się do wytycznych GIS placówka zapewni opiekę wszystkim dzieciom przyjętym podczas rekrutacji – informuje p.o dyrektora Sylwia Makowska.

 

M. Jabłońska


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments