Jubileusz 20- lecia Środowiskowego Domu Samopomocy w Przasnyszu

W dniu 1 lutego 2018 roku odbyła się uroczysta gala – Środowiskowy Dom Samopomocy w Przasnyszu obchodził XX-lecie działalności. Jubileusz połączony był  z otwarciem wystawy „Świat Mało Znany V” oraz premierą filmu o uczestnikach Środowiskowego  Domu Samopomocy. Głównym celem uroczystości było podsumowanie dwudziestoletniej działalności domu.

Uroczystości odbywały się w Muzeum Historycznym w Przasnyszu. Na spotkanie przybyli przedstawiciele Władz Miasta Przasnysza, Burmistrz Przasnysza- Waldemar Trochimiuk, Zastępca Burmistrza – Wiesława Helwak, Przewodniczący Rady Miasta – Piotr Jeronim, ,liczne grono  Radnych Rady Miejskiej w Przasnyszu, Kierownik Delegatury  MUW w Ciechanowie Krzysztof Bieńkowski i Starszy inspektor Wojewódzki  Miroslaw Czaplicki z Wydziału Polityki Społecznej Delegatury MUW w Ostrołęce, ksiądz prałat Andrzej Maciejewski Proboszcz Parafii Św. Wojciecha w Przasnyszu, dyrektorzy placówek oświatowych i kultury.  Jak zawsze mogliśmy liczyć na obecność naszych przyjaciół ze Środowiskowych Domów Samopomocy z  Białusnego Lasku, Makowa  Mazowieckiego, Pułtuska, Ostrołęki, Ciechanowa, Strzegowa, Ostrowi Mazowieckiej, Mławy i wielu innych zaproszonych gości.Obchody 20-lecia placówki były huczne i pełne radości. Wraz z kadrą i uczestnikami  świętowało ponad 100 osób.

Wszystkich zebranych serdecznie przywitała  Joanna Cieślik Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu wspólnie z Katarzyną Banul-Żyra Kierownik ŚDS.

Po przywitaniu Gości odczytany został List Podsekretarz stanu Elżbiety Bojanowskiej z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, przysłany z okazji Jubileuszu. W liście gratulacyjnym skierowanym do pracowników i uczestników Domu, Pani Minister zaznaczyła jak ważną misję wypełniają pracownicy i dyrekcja. Jednocześnie życzyła kolejnych sukcesów w życiu osobistym i zawodowym oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Natomiast uczestnikom Domu wzajemnej życzliwości, przyjaźni, pogody ducha i uśmiechu na co dzień.

Kolejnym punktem była projekcja multimedialnej prezentacji podsumowującej 20- letnią działalność przasnyskiej placówki. Przygotowanie  ciekawej prezentacji możliwe było dzięki szczegółowej Kronice prowadzonej  od początku działalności Środowiskowego Domu Samopomocy.

Ciekawą formą, która uzupełniła wiedzę o funkcjonowaniu uczestników w ŚDS była projekcja filmu. Reportaż filmowy powstały z okazji Jubileuszu w bardzo obrazowy sposób przybliża ofertę wsparcia osób narażonych na wykluczenie  społeczne, dyskryminację i  marginalizację. Film przedstawia codzienne życie Środowiskowego Domu Samopomocy, specyfikę pracowni, rozkład dnia, prace wykonywane przez podopiecznych oraz pełne emocji wypowiedzi uczestników domu.

Gościem specjalnym był Pan Dawid Sadowski reżyser filmu, który udzielił ciekawego wywiadu. Przedstawił  niezwykle cenne spostrzeżenia dotyczące pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Wydarzenie uświetniły występy wokalne uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Przasnyszu. Swoim talentami muzycznymi zachwycili widzów Iwona Smolińska, Marzena Sobieska, Krzysztof Bieńkowski i Mariusz Czaplicki.

Podczas uroczystości uhonorowani zostali pracownicy ŚDS.  Sukcesy ośrodka to bowiem codzienna ciężka praca całego zespołu, ich systematyczność oraz determinacja w dążeniu do celu.  Dziękowano również rodzicom uczestników ,którym wręczone zostały kwiaty , władzom miasta, radnym  oraz tym, którzy wspierają działalność Domu. Uczestnicy Jubileuszu rodzice i zaproszeni goście zostali obdarowani pamiątkowymi sercami.

Następnie w  ramach jubileuszowych obchodów nastąpiło  otwarcie wystawy, którego dokonała  Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu Agnieszka Brykner. Prace plastyczne, ceramika, kadry z filmu, fotografie wielkoformatowe, zdjęcia, plakaty z realizowanych  projektów przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Przasnyszu można było oglądać na specjalnie przygotowanej z okazji  20-lecia wystawie. Trzeba przyznać, że uczestnicy dysponują licznymi talentami o których opowiedzieli pracownicy domu,  Ewa Olszak  i Mariusz Nawrocki.

Na końcu miały miejsce  bardzo emocjonalne rozmowy z uczestnikami jak i ich rodzinami. Słowa, które się najczęściej przewijały to miłość, potrzeba zrozumienia, poczucia bycia potrzebnym, szansa, wiara w drugiego człowieka.

Druga część uroczystości to gratulacje  dla dyrektora, kierownika, pracowników i uczestników, które złożyło wielu zaproszonych gości.

Władze Miasta z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy składały serdeczne podziękowania pracownikom za duży wysiłek włożony w rozwój i doskonalenie tej formy pomocy osobom niepełnosprawnym.

Było wiele gratulacji, miłych słów i podziękowań, dużo emocji i wzruszeń. Wiele dobrego o działaniu placówki powiedzieli rodzice osób niepełnosprawnych, którzy najlepiej doceniają jej istnienie.

Środowiskowy Dom Samopomocy przez minione dwadzieścia lat zaskarbił sobie szacunek oraz uznanie wielu osób i instytucji.

Jak przystało na jubileusz – były życzenia, prezenty, tort z fajerwerkami, smakowite przyjęcie i wiele, wiele ciepła.

Dziękujemy za wsparcie, za ciepłe i budujące słowa. Świadomość posiadania tak wielu Przyjaciół jest dla nas największym prezentem.

MOPS Przasnysz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments