Jesień na drodze. O czym warto pamiętać

 

Wraz z nastaniem jesieni gwałtownym zmianom ulegają codzienne warunki atmosferyczne, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego.

Jesienna rzeczywistość to wcześnie zapadający zmierz, zamglenia, niskie temperatury, opady deszczu i śniegu. Na co w trosce o własne bezpieczeństwo należy  zwrócić uwagę jesienią:

  • Liście na drodze– spadające z drzew liście, zalegające na drodze, mogą stanowić  dla kierowcy zagrożenie i pułapkę. Warstwa liści na jezdni i sytuacja wymagająca hamowania, mogą doprowadzić do wypadku. Na takiej nawierzchni łatwo wpaść w poślizg, wydłuża się też  droga hamowania pojazdu. Ponadto liście zakrywają nierówności i ubytki w nawierzchni.
  • Deszcz– padający deszcz wpływa na obniżenie widoczności. Podczas opadów deszczu łatwo stracić kontrole nad pojazdem, gdy zbyt szybko wiedziemy w powstałe kałuże.
  • Wiatr– zachowajmy szczególna ostrożność podczas wyjeżdżania z terenu osłoniętego i wjeżdżania w teren otwarty. Mocny i nagły podmuch wiatru może spowodować  zmianę toru naszej jazdy, a w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do przewrócenia pojazdu.
  • Problemy z koncentracją – jesień to okres zaburzeń związanych z koncentracją. Podczas prowadzenia auta kierujmy nasze myśli na drogę, co umożliwi  szybko ocenić sytuację na drodze i odpowiednio wczesną  reakcję.
  • Piesi i rowerzyści- czas założyć odblaski .Używanie kamizelek i elementów odblaskowych może uratować życie.

 


E.Ś./EN

KPP Przasnysz


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments