Jak prawidłowo wezwać zespół ratownictwa medycznego.

W związku z zaistniałą wczoraj sytuacją, chcielibyśmy Państwu przedstawić jak prawidłowo wezwać zespół ratownictwa medycznego.

✔️Przypomnijmy: wczoraj, 23.06.2019 r., około godziny 6:30 zespoły ratownictwa medycznego zostały zadysponowane do wypadku drogowego w miejscowości Drążdżewo Nowe. Z powodu błędnie podanej lokalizacji służby ratownicze miały problem z dotarciem na miejsce zdarzenia. Ostatecznie wypadek miał miejsce w miejscowości Klin.

✔️Aby wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego należy zadzwonić na numer alarmowy 999 lub 112.?‼️

Po odebraniu połączenia przez dyspozytora medycznego należy odpowiedzieć na kilka istotnych pytań. Wbrew pozorom ich kolejność nie jest przypadkowa.

Pamiętajmy ‼️
Bardzo ważne jest, aby nawet w dramatycznej sytuacji, nie podnosić głosu, nie krzyczeć, nie poganiać dyspozytora – to nie przyspieszy dotarcia zespołu, a może nawet opóźnić czas realizacji. Należy słuchać uważnie dyspozytora, może zadawać pytania, które ułatwią dojazd zespołowi ratownictwa medycznego, może także powiedzieć co należy robić do czasu przyjazdu karetki.

JAKIE PYTANIA ZADA DYSPOZYTOR MEDYCZNY: ?

✔️MIEJSCE ZDARZENIA
Podajmy dokładne miejsce zdarzenia: województwo, powiat, gmina, miasto. Jeżeli sytuacja ma miejsce w domu, dyspozytor zapyta o adres: ulicę, numer domu/mieszkania, bloku, klatki, piętro.
Gdy sytuacja wydarzyła się na drodze, określmy dokładny adres, podajmy charakterystyczny punkt orientacyjny. Pamiętajmy!!!! – w tym momencie to my jesteśmy „oczami” dyspozytora.

✔️POWÓD WEZWANIA
Określamy powód wezwania. Czy jest to zachorowanie (np. ból w klatce piersiowej, duszność, drgawki itd.), wypadek komunikacyjny, uraz …

✔️ILOŚĆ I STAN POSZKODOWANYCH
Podajemy ile osób potrzebuje pomocy. Na podstawie tych informacji dyspozytor podejmie decyzję o liczbie zadysponowania Zespołów Ratownictwa Medycznego. Określamy stan poszkodowanego/poszkodowanych (czy osoba poszkodowana jest przytomna, czy oddycha, czy w miarę możliwości można określić czy jest wyczuwalne jest tętno itd.)

✔️DANE POSZKODOWANEGO DANE WZYWAJĄCEGO
Przekazujemy dyspozytorowi czy osobą poszkodowaną jest osoba dorosła czy dziecko, kobieta czy mężczyzna. Jeżeli jest to możliwe podajemy imię, nazwisko, oraz orientacyjny wiek osoby poszkodowanej.

✔️DANE WZYWAJĄCEGO
Podajemy imię i nazwisko oraz numer telefonu z którego dzwonimy. Numer ten zostanie przekazany zespołowi ratownictwa medycznego w razie dalszego kontaktu. Starajmy się nie korzystać z telefonu, z którego dokonano zgłoszenia. Do chwili przyjazdu karetki jest to jedyna możliwość kontaktu. Dyspozytor lub zespół ratownictwa medycznego może próbować skontaktować się celem uzyskania dodatkowych informacji

✔️Nigdy nie kończymy rozmowy jako pierwsi, dyspozytor po potwierdzeniu przyjęcia wezwania pierwszy odkłada słuchawkę!

Zespół Ratownictwa Medycznego Przasnysz


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mała
Mała
4 lat temu

Czasem dyspozytor powinien też być człowiek. Mój tata miał pekniete jelito, wydało się zapalenie otrzewnej A dyspozytor stwierdził że nie przysle karetki bo to nie taksówka. Dopiero gdy powiedziałam że nagrywał rozmowę i odpowie za to jeśli mój tata umrze karetka się pojawiła ale oczywiście przez telefon nie powiedział czy karetka przyjedzie czekałam i modlilam się żeby ruszyło go sumienie

Zdzisław
Zdzisław
4 lat temu

Wypadek był w miejscowości dębiny powiat przasnyski.