Jak pomóc naszym zwierzakom przetrwać Sylwestra? Mamy kilka porad.

Noc sylwestrowa to dla większości z nas miła zabawa. Jednak towarzyszący jej co roku hałas to olbrzymi stres dla naszych czworonożnych przyjaciół. Jak możemy im pomóc spokojniej przeżyć sylwestra?

Siedem kluczowych porad, jak pomóc naszym zwierzakom przetrwać Sylwestra, opracował serwis karmimypsiaki.pl.

1) Skrytka w domu
– pozwól psu schować się tam, gdzie najmniej słychać wybuchy, gdzie jest najdalej od waszych okien (często jest to łazienka, miejsce pod wanną), nie złość się na psa, gdy schowa się pod Twoim łóżkiem lub w rogu szafy,
– stwórz mu inną, dodatkową skrytkę w wyciszonym pokoju (może to być zwykły karton (np. po pralce) wyściełany kocem),
– nie wyciągaj zwierzaka z takiego domowego schowka, o ile nie ma takiej konieczności,
– zostaw mu miskę z wodą i coś co lubi gryźć (np. ucho, czy gryzak zabawkowy).

2) Smycz i adresatka
– nie czekaj do wieczora, idź wcześniej na kilka krótszych spacerów, NIE SPUSZCZAJ ZE SMYCZY (nawet pies nauczony chodzenia bez niej może przestraszyć się nagłego wybuchu i w panice uciec (a w konsekwencji zaginąć, wpaść pod samochód, zgubić się); podobnie zachowuj się w pierwszych dniach Nowego Roku (niedopałki, petardy i inne wybuchy zdarzają się jeszcze przez kilka dni po sylwestrze),
– adresatkę warto zamocować, nawet jeśli Twój pies ma czip (ps: sprawdź w bazie danych czy jest zarejestrowany na Ciebie. Adresatka pomoże szybciej zadzwonić do Ciebie i poinformować o stanie psa (czytanie czipa wymaga wizyty u lekarza lub w schronisku).

3) Włącz radio
– już od samego rana niech radio gra cicho, z godziny na godzinę coraz głośniej, wieczorem niech gra już całkiem głośno. Zwierzęta odbierają hałasy mniej dosadnie, jeśli nie pojawiają się one w kompletnej ciszy. Dzięki temu wieczorne petardy i fajerwerki będą nieco zgłuszone domową muzyką.

4) Wycisz okna
– zasłoń firany i zasłony, zamknij zewnętrzne rolety; wycisz kocami okolicę kominka, zamknij pokój z oknami dachowymi -> to pomoże wyciszyć dochodzące dźwięki petard.

5) Nie zmieniaj karmy
– nie zmieniaj karm, nie dawaj do jedzenia niczego, czego nie zna. Nagły stres powodowany wybuchem może zmienić metabolizm, mogą pojawić się konsekwencje trawienne, a Ty nie będziesz wiedział, czy po nowym jedzeniu czy w wyniku stresu.

6) Zachowaj spokój
Twoja postawa i spokój udzielą się zwierzęciu, więc nie panikuj, nie krzycz, nie głaszcz, gdy jesteś w skrajnym stresie. Możesz dotykać psa, być dla niego oparciem, siedzieć przy nim na kanapie, ale pod warunkiem że jesteś spokojny  i opanowany. Emocje udzielają się zwierzętom, dbajmy o to, aby udzielały się te spokojnie: dziś masz dla psa być ostoją spokoju – wybuchu za kilka dni się skończą…

7) Dzień wcześniej skonsultuj się z zaufanym lekarzem weterynarii odnośnie środków uspokajających nowej generacji, które można podać na dobę przed stresem i w dniu stresu, pamiętaj: same leki nie wystarczą – poświęć chwilę i zaufaj naszym innym zaleceniom.


 

Źródło karmimypsiaki.pl
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments