Jak idzie pozyskiwanie pieniędzy dla Przasnysza? Co z dofinansowaniem na basen?

Jedną z zapowiedzi burmistrza Łukasza Chrostowskiego było zwielokrotnienie starań o środki zewnętrzne, pozwalające na realizację inwestycji bez nadmiernego obciążania kasy miasta. Dotarliśmy do raportu pozyskiwania środków zewnętrznych i wdrażania programów unijnych w I półroczu 2019 r. Powodów do zachwytu nie ma, bo choć wniosków o dofinansowanie było ponad 40, tylko kilka z nich zakończyło się sukcesem. Burmistrz jest jednak optymistą.

 Jak zapewnia Łukasz Chrostowski: – Od początku lutego 2019 r. urząd miasta codziennie analizuje możliwości pozyskania dofinansowań zewnętrznych. Na bieżąco zbierane są informacje o ogłoszonych programach i konkursach, możliwości aplikowania o środki zewnętrzne. Łącznie w okresie prawie pół roku przeanalizowano ponad 45 źródeł dofinansowania. Wśród nich było ponad 100 pozycji, dotyczących możliwych do pozyskania dofinansowań  z instytucji publicznych, firm czy organizacji pozarządowych. Łącznie złożono ponad 40 wniosków o dofinansowanie.

Co z basenem w Przasnyszu?

 Wydział Inwestycji, Rozwoju i Pozyskiwania Środków Zewnętrznych w pierwszym półroczu 2019 roku własnymi siłami opracował wnioski o dofinansowanie kilku kluczowych zadań. Największym z nich jest budowa basenu sportowego w Przasnyszu. Miasto zawnioskowało do Ministerstwa Sportu i Turystyki o ponad 10,5 mln. zł. Chodzi o program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – edycja 2019. Budżet projektu, zakładającego budowę ośmiotorowego basenu o wymiarach 25 x 21 metrów i głębokości 2 metrów przy OSiR w Przasnyszu, oszacowano na ponad 21 mln złotych. W tej sprawie rozstrzygnięcia jeszcze nie ma. Nawet jeśli okaże dla miasta pozytywne, pozostałe koszty, które będzie trzeba pokryć z własnej kasy będą kolosalne. Do tego dojdzie coroczny koszt utrzymania obiektu wynoszący 1,5 mln. zł.

Kolejną dużą inwestycją, która ma szanse na dofinansowanie, jest budowa ulicy Magnolii wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Szacunkowy koszt zadania to ponad 1,5 mln. zł, a maksymalne dofinansowanie może wynieść 80%. Wniosek został złożony do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i również czeka na rozpatrzenie.

Środki pozyskane w obecnej kadencji: boisko i Strefa Aktywności

 Wśród sukcesów obecnej kadencji jest pozyskanie dofinansowania na boisko na osiedlu Wojskowym oraz Strefę Aktywności na os. Błonie. Niestety dofinansowanie na boisko wyniosło mniej niż połowę oczekiwanych środków.

– Część z naszych wniosków zakończyła się sukcesem. Najbardziej dla nas ważnym był wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie budowy boiska wielofunkcyjnego na os. Wojskowym. To inwestycja pożądana przez naszych mieszkańców, a przede wszystkim dzieci. Kilka dni temu otrzymaliśmy informację, że uzyskaliśmy dofinansowanie na poziomie 95 tys. zł. Wnioskowaliśmy o 200 tys. zł. W związku z ogromną liczbą wniosków, proporcjonalnie zostało zmniejszone wsparcie dla wielu samorządów. Pomimo tego uważam, że warto zwiększyć środki własne i zrealizować tę inwestycję – mówi Łukasz Chrostowski. Aby boisko powstało, potrzeba około 400 tys. zł i kwota ta jest zapisana w tegorocznym budżecie miasta.

Strefa Aktywności na os. Błonie zyskała 25 tys. zł. W ramach zadania przy ulicy Wiejskiej przewidziano budowę siłowni zewnętrznej wraz ze strefą relaksu. Nowa inwestycja będzie wyposażona w 6 podwójnych urządzeń do ćwiczeń siłowych, ławki, kosze na śmieci, stojak na rowery, stół do gry w chińczyka i stół do gry w szachy. W ramach projektu o wartości 50 tys. zł przewidziano także urządzenie zieleni. Strefa ma powstać do końca tego roku.

Pieniądze płyną do biblioteki, MDK-u, muzeum, MOPS-u, do szkół i fundacji

Jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy przez jednostki podległe miastu, tradycyjnie poszczęściło się Bibliotece Publicznej. Nieźle w sięganiu po środki na swoje działania radzi sobie MDK, przy czym żaden ze złożonych wniosków nie dotyczył długo wyczekiwanego remontu budynku. Liczymy, że ten stan rzeczy zmieni się do końca roku. Wśród beneficjentów funduszy zewnętrznych jest także MOPS, Muzeum Historyczne, przasnyskie szkoły podstawowe oraz Federacja ROSA.

W pierwszym półroczu 2019 r. miasto uzyskało dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego w wysokości 94 tys. zł na modernizację drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Przasnyszu (ul. Polna). Przewidywany koszt przedsięwzięcia to niemal 200 tys. zł., za które wykonana zostanie nawierzchnia jezdni metodą potrójnego powierzchniowego utrwalenia. Termin wykonania zadania to wrzesień 2019 r.

Na budowę ulicy Leszczynowej i al. Jana Pawła II w Przasnyszu pozyskano ponad 1,8 mln. zł z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Przewidywany całkowity koszt przedsięwzięcia to pond 3,6 mln. zł.

Dodajmy, że sumy dofinansowań pozyskanych na ul. Polną oraz Leszczynową i Jana Pawła II, to efekt starań urzędu w poprzedniej kadencji.

Jak burmistrz podsumowuje półroczne działania?

 – Pracę jaką wykonuje nowa komórka, która wcielona została do Wydziału Inwestycji Miejskich, oceniam bardzo pozytywnie. Nareszcie jest osoba odpowiedzialna za stały monitoring wszystkich możliwości pozyskania dofinansowania. To są rozmaite sprawy, począwszy od drobnych kwestii, jak szkolenia dla dzieci, po bardzo duże dofinansowania kosztownych inwestycji. Choć to zaledwie kilka miesięcy, uważam, że rozwija się to w bardzo dobrym kierunku – zaznacza Łukasz Chrostowski.

Miejmy nadzieję, że oczekiwania burmistrza się ziszczą, ponieważ budżet naszego miasta nie pozwala na ekstrawagancje, a każda złotówka pozyskana z zewnątrz zapewnia oszczędności. Jak ważny jest udział środków z zewnątrz przekonali się już mieszkańcy Ciechanowa, który dzięki napływowi kilkudziesięciu milinów złotych z Unii Europejskiej, zapewnił sobie cywilizacyjny skok. Przasnysz na swoją szansę wciąż czeka.

M. Jabłońska

Skomentuj artykuł

avatar