Jacek Dehnel w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przasnyszu

Na  spotkanie autorskie  z Jackiem  Dehnelem, gościem Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przasnyszu,  przybyły nie tylko osoby, które spotykają się co miesiąc na klubowych dyskusjach, ale również wielu miłośników dobrej literatury.

Moderatorem wydarzenia był Pan Wojciech Tyniecki – lider naszego DKK , który  rozpoczął od pytania: Dlaczego tak mało czytamy ?

Powody są różne: bo nie mamy czasu, bo nam się nie chce, ponieważ wymaga to od nas wysiłku,  skutki tego są widoczne: nieumiejętność prowadzenia dyskusji, nieumiejętność czytania ze zrozumieniem, stopniowania ważności źródeł – odpowiedział Jacek Dehnel

Dalej rozmowa toczyła się wokół „Lali” , która według Autora nie jest opowieścią genealogiczną ale utworem o więzach rodzinnych, o odchodzeniu, o umieraniu. Dla mnie to było bardzo ważne doświadczenie, bo widziałem, jak moja babcia bezpowrotnie odchodzi. Pisanie „Lali” to była dla Autora terapia, jak sobie z tym odchodzeniem bliskiej osoby poradzić.

Przybyli na spotkanie mogli wysłuchać także krótkiego fragmentu ”Życia Lali” w świetnej interpretacji Autora.  Padły też pytania o  powieść kryminalną „Tajemnica domu Helclów” napisaną wspólnie z Piotrem Tarczyńskim. Wielbiciele cyklu usłyszeli, że planowane są kolejne tomy, a Autor zdradził pomysł trzeciej części kryminału (Przybyszewski w Krakowie, spirytyzm).

Po Francisco Goi, sportretowanym z całą rodziną w „Saturnie”, Jacek Dehnel sięgnął po inną postać historyczną ,która zaciekawiła czytelników: słynną w XIX wieku oszustkę, Makrynę Mieczysławską. Podając się za przełożoną unickiego klasztoru, zyskała sławę w całej Europie i wywarła ogromny wpływ na polskich romantyków oraz całe środowisko Wielkiej Emigracji. Odwiedzał ją Mickiewicz, Słowacki napisał o niej poemat. „Makryna” jest napisana pięknym, stylizowanym na XIX-wieczną polszczyznę językiem. Jacek Dehnel korzystał m.in. ze słownika polszczyzny wileńskiej, gdzie odnalazł   zapomniane już słowa jak „ślapoć” czyli odwilż, „sznirpić”, czyli pociągać nosem, czy piękne wyrażenie „czmut w oczy puskać”, czyli kłamać.

Znalazł się też czas na pytania od zgromadzonej publiczności.

Na zakończenie można było otrzymać autograf  autora na przyniesionych ze sobą egzemplarzach książek.

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki podziękowali autorowi za spotkanie wręczając obraz wykonany techniką batiku z podobizną Jacka Dehnela autorstwa Pani Joanny Maćkowskiej.

Współorganizatorzy wydarzenia: biblioteka szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnysz (szczególne podziękowania kierujemy do Pani Anny Hubisz), Urząd Miasta Przasnysz.

Spotkanie odbyło się w ramach programu dotacyjnego Dyskusyjne Kluby Książki.

Jacek Dehnel (ur. 1980 w Gdańsku) – poeta, tłumacz, prozaik, malarz. Mieszka i pracuje w Warszawie. Za debiutancki tom poetycki „Żywoty równoległe” otrzymał w 2005 Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. W 2007 został laureatem Paszportu Polityki w kategorii literatura. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Angelus – w 2007 za „Lalę”, w 2012 za „Saturna”. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike – w 2009 za książkę „Balzakiana”, rok później za „Ekran kontrolny”, w 2012 za „Saturna”, a w 2015 za „Matkę Makrynę”.

MBP Przasnysz

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments