Inscenizacja historyczna bitwy pod Węgrowem. 1863 – 2013

 

3 lutego 2013 roku w Węgrowie na Mazowszu odbyła się inscenizacja historyczna bitwy pod Węgrowem. Inscenizacją przypomniano wydarzenia, które miały miejsce 150 lat temu w tym miasteczku.

Nocą z 22 na 23 stycznia 1863 roku powstańcy zajęli Węgrów w którym znajdowało się kilka posterunków wojsk rosyjskich. Pod miastem powstańcy rozbili obóz w sile 3 500 ludzi. Rosjanie dowiedziawszy się o zajęciu Węgrowa i licznym obozowisku powstańczym wysłali w ten rejon oddział pułkownika Georgija Papaafanasopuło w sile 1 000 wyszkolonych ludzi i kilka dział. W wyniku okrążenia miasta przez Rosjan i skierowaniu na nie armat, dowódca kosynierów Władysław Jabłonowski przeprowadził atak w sile 1000 kos na rosyjskich artylerzystów. Dzięki ofiarności kosynierów siły rosyjskie cofnęły się a Jan Matliński wyprowadził resztę powstańców w rejon Siemiatycz. Jabłonowski tracąc 1/5 ludzi wycofał się również w rejon Siemiatycz.

Nasza GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza wzięła udział w tej inscenizacji wcielając się w stronę wojsk carskich. Po dość długim oczekiwaniu na sygnał od pilota imprezy w końcu ruszyliśmy. Przy wystrzałach z armat szliśmy zbitą tyralierą w kierunku kosynierów oddając co jakiś czas strzał pod komendą dowódcy. Wystrzały z czarnoprochowej skałkówki i armat okryły cały Park im. Armii Krajowej w Węgrowie na którym toczyły się walki gęstym dymem. Na zakończenie i zgodnie z realiami tamtych wydarzeń nasza rota poległa od bohaterskich kosynierów za co otrzymaliśmy gorące brawa od publiczności.

Dziękujemy kolegom i koleżankom rekonstruktorom za miłą współpracę a widzom za sążne brawa. Dziękujemy również kucharkom za przepyszny obiad. Poniżej krótka relacja fotograficzna.


Mariusz Maciaszczyk 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.