Inscenizacja historyczna 1863 w Zalesiu pod Łukowem

W dniu 17 marca 2013 roku w Zalesiu (gmina Łuków) miały miejsce uroczystości rocznicowe Powstania Styczniowego 1863. Uroczystości rozpoczęły się już o godz. 9.00 mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie. Na mszy nie zabrakło delegacji GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich ze sztandarem z Zespołu Szkół w Zalesiu. Przed opuszczeniem Świątyni, wójt gminy Łuków Mariusz Osiak zaprosił wszystkich zebranych w kościele na teren ZS w Zalesiu gdzie przygotowano dalsze elementy uroczystości. Szkołę w Zalesiu wybrano na miejsce uroczystości nie przypadkowo. Nosi ona imię księdza Stanisława Brzóski, bohatera Powstania Styczniowego 1863 roku, który brał udział w bitwach pod Siemiatyczami, Woskrzenicami, Gręzówką, Włodawą, Sławatyczami i Fajsławicami. Wiosną 1864 roku zorganizował około czterdziestoosobowy oddział konny, rozbity dopiero w końcu grudnia tego samego roku.

Po wystąpieniu wójta i dyrektora ZS w Zalesiu Ewy Sych uczniowie tejże szkoły przedstawili część artystyczną. Dalszym ciągiem uroczystości była sesja popularnonaukowa prof.dr hab. Eugieniusza Niebelskiego i mgr. Sławomira Kordaczuka. Punktem kulminacyjnym uroczystości była inscenizacja historyczna z udziałem grup rekonstrukcyjnych nawiązująca do wydarzeń które miały miejsce 14 marca 1863 roku czyli bitwy pod Gręzówką i bitwy pod Staninem. Po inscenizacji wszyscy uczestnicy i widzowie skosztowali pysznej wojskowej grochówki podanej prosto z kuchni polowej.

W imieniu GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich dziękuję organizatorom za zaproszenie nas do Zalesia na wspaniałe uroczystości upamiętniające kawałek historii czyli pełnego bohaterów epizodu Powstania Styczniowego. Kolegom rekonstruktorom dziękujemy za wspólnie spędzony przyjacielski czas. Widzom dziękujemy za gorące brawa.

Uczestnicy:

– Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, koło – GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza,

– GRH Kresy z Białegostoku

– Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji z Międzyrzeca Podlaskiego

– jeden członek Stowarzyszenia Kawaleryjskiego z Garwolina.


Mariusz Maciaszczyk


>>>Więcej Zdjęć<<<


Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.