Inauguracja projektu „Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014” – scenariusz

Inauguracja projektu „Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014”

 • Godz. rozpoczęcia uroczystości 16.00 Hala Sportowa ZSP  w Przasnyszu ul. Sadowa 5.
 • Przed rozpoczęciem inauguracji goście będą mieli możliwość obejrzenia stoisk promocyjnych gmin rozmieszczonych na 3 piętrach szkoły w następujący sposób:

 

Parter

Pokój nr 3 – Czernice Borowe

Pokój nr 4 – Miasto Przasnysz

I piętro

Pokój nr 13 – Krzynowłoga Mała

Pokój nr 15  – Jednorożec

Pokój nr 14 – Chorzele

Pokój nauczycielski – Krasne

 

II piętro

Pokój nr 21 – Gmina Przasnysz

Pokój nr 25 –  Powiat Przasnyski

 • Godz. 16.00 prowadzący uroczystość Lech Smoliński poprosi gości o zajęcie miejsc, bardzo krótko ich powita oraz zapowie wejście na halę gospodarzy i współgospodarzy uroczystości.

 • Samorządowcy w następującym szyku: Starostowie Mazowieccy, Wójtowie i Burmistrzowie Powiatu Przasnyskiego, Starosta Mławski, Starosta Przasnyski, Przewodniczący Rady Powiatu Przasnyskiego, Marszałek Województwa Mazowieckiego wejdą na halę i zajmą wyznaczone miejsca.

 • W trakcie wchodzenia samorządowców prowadzący L. Smoliński opowie kilka zdań o projekcie:

„Decyzją Samorządu Województwa Mazowieckiego 13 edycję konkursu Stolica Kultury Mazowsza, ku naszej radości, wygrał Powiat Przasnyski. Jesteśmy ukontentowani, że dzięki współpracy Powiatu Przasnyskiego ze wszystkimi gminami udało się stworzyć kalendarz imprez, który zdobył uznanie komisji i otrzymał zaszczytne miano Stolicy Kultury Mazowsza 2014. Na dzisiejszej uroczystości oficjalnie zostaną nam przekazane symboliczne klucze do Stolicy Kultury Mazowsza przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika i Starostę Mławskiego Pana Włodzimierza Wojnarowskiego, laureata ubiegłorocznej edycji konkursu.

Warto wspomnieć, że w  ramach projektu „Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza  2014” na terenie naszego powiatu odbędą się 53 imprezy kulturalne. Szczegółowy kalendarz imprez został Państwu wręczony na dzisiejszej uroczystości razem z albumem „Mój Świat” Tadeusza Myślińskiego, naszego lokalnego artysty fotografika. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z tymi lekturami.

 • Po wejściu samorządowców  młodzieżowa para taneczna zaprezentuje  2 tańce towarzyskie.

 • Prowadzący uroczystość L. Smoliński podziękuje za występ i zaprosi na scenę Pana Zenona Szczepankowskiego Starostę Przasnyskiego i Pana Marka Walędziaka Przewodniczącego Rady  Powiatu Przasnyskiego.

 • Starosta Przasnyski Z. Szczepankowski wspólnie z Przewodniczącym Rady M. Walędziakim  powita gości.

 • Po powitaniu  M. Walędziak zapowie, że zbliżamy się do kulminacyjnego punktu dzisiejszej uroczystości – przekazania Powiatowi Przasnyskiemu symbolicznego klucza Stolicy Kultury Mazowsza i poprosi na scenę:

Pana Adama Struzika                               – Marszałka Województwa Mazowieckiego

Pana Włodzimierza Wojnarowskiego       – Starostę Mławskiego

Pana Waldemara Trochimiuka                  – Burmistrza Przasnysza

Panią Beatę Szczepankowską                   – Burmistrza Miasta i Gminy Chorzele

Panią Grażynę Wróblewską                      – Wójta Gminy Przasnysz

Pana Adma Bacławskiego                                    – Wójta Gminy Krzynowłoga Mała

Pana Michała Lorenca                              – Wójta Gminy Jednorożec

Pana Pawła Kołakowskiego                     – Wójt Gminy Krasne

Pana Wojciecha Brzezińskiego                 – Wójta Gminy Czernice Borowe

 • Głos zabierze Pan Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.
 • Głos zabierze Włodzimierz Wojnarowski Starosta Mławski laureat poprzedniej edycji Stolicy Kultury Mazowsza.
 • Po przemówieniach nastąpi moment przekazania klucza do Stolicy Kultury Mazowsza.
 • Po otrzymaniu klucza głos zabierze Starosta Przasnyski, który podziękuje przedmówcom za w/w tytuł oraz przekaże jego współorganizację  Gminom Powiatu Przasnyskiego.
 • Głos zabierze przedstawiciel Gmin Powiatu Przasnyskiego Pan Waldemar Trochimiuk Burmistrz Przasnysza.
 • Przewodniczący Rady Powiatu Przasnyskiego ogłosi, że Powiat Przasnyski przejął oficjalnie tytuł Stolicy Kultury Mazowsza na 2014 rok.
 • W dalszej części uroczystości odbędą. się występy artystyczne. Każda gmina Powiatu Przasnyskiego przygotowała krótką zapowiedź tego, co będzie się działo w powiecie przasnyskim przez cały rok w ramach projektu „Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014”.
 • Jako pierwsze wystąpią koła taneczne Klubu 2 Ośrodka Radioelektronicznego  reprezentujące miasto Przasnysz. Koła taneczne tworzą 104 dziewczęta w wieku od 8 do 19 lat. Trenują one w czterech grupach wiekowych „Crazy Girls”, „Big – Stars”, „Amarant”, „The Bass Beat”. Tańczą pod kierownictwem Pani Małgorzaty Bandurskiej już ponad 10 lat, od 2009 roku związane są z klubem wojskowym. Wszystkie zespoły uczestniczą w licznych pokazach lokalnych podczas Dni Przasnysza, Dożynek, imprez okolicznościowych i charytatywnych. Grupy zaawansowane: „Big – Stars” i „The Bass Beat” dodatkowo biorą udział w konkursach regionalnych i ogólnopolskich, z których od początku istnienia przywiozły w sumie ponad 50 nagród: jedno GRAND PRIX, jedną Nagrodę Główną, 11 pierwszych miejsc, 18 drugich miejsc, 8 trzecich miejsc oraz 5 wyróżnień.
 • W następnej kolejności wystąpią:
 1.  Młodzieżowy Zespół Kurpiowski  „Kalina” reprezentujący Miasto i Gminę Chorzele. Zespół powstał w 2009 roku w ramach projektu Świetlicy Aktywności Lokalnej przy Zespole Szkół w Zarębach, staraniem nauczycieli Krystyny Maluchnik i Jerzego Michalaka. Od 2011 roku  działa pod patronatem Ośrodka Upowszechniana Kultury w Chorzelach.

Zespół otrzymał w 2010 r. III miejsce za wokal w Kurpiowskich Prezentacjach Artystycznych w Ostrołęce . W 2012 roku zajął I miejsce w Międzynarodowym Konkursie „My XXI wiek” w Bułgarii w kategorii -taniec. Otrzymał także jako jedyny nagrodę specjalną za kostiumy oraz za choreografię. Uzyskał nominację na VI Światowy  Festiwal „Orfeusz w Italii”. We wrześniu 2013r. osiemnastoosobowa grupa młodych Kurpiów mogła tańczyć przed międzynarodowym jury i europejską publicznością w Lido di Jesolo. Za prezentację tańców kurpiowskich zespół zdobył główną nagrodę – Grand Prix  2013 Międzynarodowego Festiwalu we Włoszech. Otrzymał zaproszenia na inne festiwale międzynarodowe i krajowe.

 1. Zespół Akrobatyczny SALTO reprezentujący Gminę Jednorożec, który powstał w 2009 r. Jego założycielem, a zarazem instruktorem jest Pan Zbigniew Chyliński. Zespół występował na wielu uroczystościach i imprezach w kraju. Uświetnia też od kilku lat wydarzenia kulturalne  w Gminie Jednorożec. Obecnie liczy 7 dziewcząt, które trenują w Świetlicy Wiejskiej Gminnego Zespołu Kultury  i Sportu w Małowidzu.”
 2. Pan Nguyen Dinh Dung (pseudonim art. Lam Quang My) doktor nauk fizycznych, poeta, tłumacz literatury wietnamskiej na język polski i polskiej na język wietnamski. Publikował w Wietnamie m.in. wiersze Norwida, Z. Krasińskiego, Jana Pawła II, Cz. Miłosza, W. Szymborskiej oraz wielu polskich poetów współczesnych.

Członek Związku Literatów Wietnamskich i Związku Literatów Polskich. Aktywny uczestnik polskiego życia literackiego, brał udział m.in. w: Warszawskiej Jesieni Poezji, Światowych Dniach Poezji UNESCO. Honorowy obywatel gminy Krasne, którą dzisiaj reprezentuje.

 1. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rostkowie w montażu słowno-muzycznym pt. „W poszukiwaniu lepszego świata” w trochę inny niż zwykle sposób zaprezentują postać swego patrona św. Stanisława Kostki. Jego ideały i wartości, którymi się kierował, a które są aktualne do dzisiaj. Czy współcześni ludzie potrafią  wybrać to, co najpiękniejsze i nieprzemijające? Zapewne znamy wielu wspaniałych współczesnych bohaterów z naszego regionu, którzy nam imponują i chcielibyśmy ich naśladować. Uczniowie reprezentują Gminę Czernice Borowe”
 2. Weronika  Misiewicz reprezentująca gminę  Krzynowłoga Mała. Weronika Misiewicz jest uczennicą wydziału wokalnego, Sekcji Piosenki Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W  roku szkolnym 2011/2012 została Stypendystką Wójta Gminy Krzynowłoga Mała. Jest Laureatką Medalu im. Ostoi – Kotkowskiego za rok 2013 w  kategorii Debiut. Uczennica odznacza się szczególnymi zdolnościami muzyczno – wokalnymi, co potwierdzają wysokie noty w konkursach piosenki. Dzięki talentowi i wytrwałej pracy godnie reprezentuje i promuje swój region w licznych konkursach piosenkarskich. Swoimi występami uświetnia również uroczystości okazjonalne, organizowane przez gminę. Niewątpliwie jej talent rokuje dalsze sukcesy i nie będzie jednorazowym aktem twórczym.
 3. Orkiestra Dęta z Bogatego, reprezentująca Gminę Przasnysz. Orkiestra  istnieje od  1968 r. Założycielem orkiestry był  Henryk Ostrowski . Od  2009 roku do chwili obecnej orkiestra występuje pod batutą  Edwarda Myśliwczyka. Dużą ozdobą zespołu jest powstała w 2007 roku z inicjatywy Pani Wójt Grażyny Wróblewskiej – od 2000 roku Społecznego Dyrektora Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Bogate – grupa mażoretek którą prowadzi Małgorzata Bandurska.

Do najważniejszych wydarzeń w historii orkiestry należą: udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Pinnebergu w Niemczech , udział w 48. Międzynarodowych Dniach Muzyki, które odbyły się w Rastede w Niemczech, udział w Pielgrzymce Orkiestr Dętych OSP do Watykanu i Koncercie Jubileuszowym z okazji 25. Rocznicy Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II we wrześniu 2003 r.,. Orkiestra jest zdobywcą wielu nagród min. brązowego medalu na 53. Międzynarodowych Dniach Muzyki w Rastede w Niemczech, 4 – krotne zdobycie I pierwszego miejsca na Regionalnych Festiwalach Orkiestr Dętych organizowanym w latach 2007 – 2010 przez Gminę Przasnysz, brązowego medalu na Międzynarodowych Dniach Muzyki w Rastede w Niemczech.

Z okazji Jubileuszu 45-lecia Młodzieżowa Orkiestra Dęta  OSP Bogate  w 2013 r. została uhonorowana przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika medalem pamiątkowym ’’Pro Masovia’’ a dzięki wsparciu Gminy i Powiatu Przasnysz zespół upamiętnił część swego dorobku na płycie CD.

 • Na koniec prowadzący podziękuje za występy i zaprosi gości  na  Otwarty Bezalkoholowy  Bal Kostiumowy, który rozpocznie się o godz. 18.00.

W czasie przerwy puszczany jest film promujący Powiat Przasnyski.


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments